15 Май 2024сряда23:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България е изоставила децата на трудови мигранти

Родителите на всеки четвърти малчуган работят в чужбина

/ брой: 242

автор:Аида Ованес

visibility 265

Аида Ованес



България е изоставила децата на трудовите мигранти. Докато феноменът "оставени деца" е признат в различни страни в Европа, където са разработени съответни законодателни мерки и политики за адресирането му на национално и местно ниво, то у нас, въпреки че проблемът засяга широк кръг малчугани, включително и в бедни общности, ситуацията все още не се оценява. Тези деца не се приемат за изложени на риск, следователно не са обхванати от никаква целенасочена политика. Това стана ясно по време на дискусия "Детето между трудовата миграция, институционалните норми и разширеното семейство", организирана от омбудсмана Диана Ковачева заедно с европейски институции.
Между 20 и 25% от подрастващите у нас са деца на трудови мигранти и на практика са без един или двама родители. Грижата за тях е поверена на баби, дядовци или други роднини и близки. Родителите на около 40% от ромските деца работят в чужбина. По думите на представителката на УНИЦЕФ за България Кристина Доротея де Бройн тези данни са от 2011-2013 г., но ситуацията не е коренно променена.
Няма актуална статистика родителите на колко деца работят зад граница, колко от тях са оставени извън грижата на държавата или стават жертва на насилие в разширеното си семейство, самотни са, понякога склонни към самоубийство, отпадат от училище, стават жертва на трудова експлоатация. "Най-често системата за закрила на детето реагира с прекратяване на мярката за закрила - с последващо настаняване в обществена грижа. Тези деца остават извън системата. Затова тези деца са рискова група", категорична е Диана Ковачева.
По време на форума бе подчертано, че у нас не са разработени подходящи инструменти за наблюдение на децата на трудови мигранти и не се планират мерки и ефективни политики на институционално ниво. Констатирано беше, че оставянето на деца без родителска грижа е тежко и сериозно нарушение на основните права на човека, което е заплаха и за просперитета на държавата, защото "всяко четвърто дете е много страшна статистика".
По време на дискусията бе съобщено, че най-много деца на работещи зад граница родители има в областите Видин, Монтана, Плевен, Враца, Ловеч, Силистра, Кюстендил, Търговище, Разград, Ямбол и Хасково.
Междувременно стана ясно, че срокът на проекта "Приеми ме 2015" е удължен до края на 2023 г., а финансовата помощ за него е променена от 136 404 000 лв. на 139 750 000 лв. Действието на проекта започна от началото на 2016 г., когато 1489 деца бяха настанени в приемни семейства в 82 общини. Към края на ноември 2022 г. 1520 деца са настанени в 1315 приемни семейства.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ