18 Юни 2024вторник04:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България е 59-а в света по човешко развитие през 2015 г.

/ брой: 291

автор:Дума

visibility 331

В своя годишен доклад ООН препоръчва заетостта и заплащането на труда да попаднат във фокуса на правителствата, за да стимулират напредъка в качеството на живот. По този показател нашата страна се нарежда на 59-о място в света.
Словения е най-доброто място за живеене в Балканския регион, като заема 25-а позиция в доклада на ООН за човешкото развитие. Следва Гърция на 29-о място, Хърватия на 47-о място, Черна гора на 49 позиция. Румъния се нарежда на 52-ро място в списъка, а Македония заема 81 позиция.
Преди България се нареждат още страни като Оман, Уругвай, Бахамите, Казахстан, Барбадос и Антигуа и Барбуда.
Списъкът е съставен въз основа на съществуващите условия на живот в страните. Резултатите от доклада се изчисляват въз основа на параметри като бедност, грамотност, образование, продължителност на живота. Резултатите от доклада на ООН за човешкото развитие за 2015 г. показват, че най-добрата страна за живеене е Норвегия, а след нея са Австралия, Швейцария, Дания, Холандия, Германия, Ирландия, САЩ, Канада и Нова Зеландия. Сред най-добрите 20 страни за живот са намерили място и Сингапур, Хонконг, Лихтенщайн, Швеция, Великобритания, Исландия, Южна Корея, Израел, Люксембург и Япония.
Данните от доклада на ООН показват, че от 20-те най-добри страни за живот 11 се намират в Европа, а 4 в Азия. Най-лошите страни за живот в света са Нигер, Централноафриканската република, Еритрея, Чад, Бурунди, Буркина Фасо, Гвинея, Сиера Леоне, Мозамбик и Мали. Тези страни са класифицирани като държави с ниска степен на човешко развитие, посочва докладът.
Според световната организация заетостта и заплащането на труда са фокусът, върху който правителствата трябва да се съсредоточат, за да стимулират напредъка. Докладът отбелязва бързия технологичен растеж на нациите, но предупреждава за екологичните предизвикателства пред държавите.
През последните 25 години 2 млрд. души са успели да излязат от графата "ниско ниво на човешко развитие". 830 милиона души са класифицирани като работещи бедни, които живеят с по 2 долара на ден. 200 милиона души, включително 74 милиона младежи, са безработни, като 21 милиона души си изкарват прехраната с принудителен труд. Жените правят три от всеки четири часа на неплатен труд. Въпреки че жените вършат 52% от цялата работа на света, несправедливостта в заплащането остава. В същото време жените на добре платена работа печелят 24% по-малко от мъжете и заемат по-малко от четвърт от висшите позиции в световен мащаб.
Глобализацията и дигиталната революция са нож с две остриета според ООН. Те правят света все по-поляризиран. Живеем в най-доброто време за квалифицираните хора, но и в най-лошото за хората без образование, и технологиите задълбочават неравенствата. По-висококвалифицираните хора имат достъп до технологии, интернет, което води до по-лесни начини за намиране на добра работа. Днес има седем милиарда абонамента за мобилни телефони, 2,3 милиарда души със смарт телефони, както и 3,2 млрд. с достъп до интернет. През 2015 г. 81% от домакинствата в развитите страни имат достъп до интернет, но едва 34 на сто в развиващите се региони и 7% в най-слабо развитите страни.
Според Международната организация на труда 61 на сто от заетите хора в света работят без договор, а само 27 на сто от световното население е обхванато от цялостна социална защита.
Докладът призовава правителствата да формулират национални стратегии за заетост, които да вземат под внимание нововъзникващите предизвикателства и бързо променящата се работна среда. В доклада се посочва, че възможностите за работа могат да бъдат насърчавани от глобалните цели, например по-добро здравеопазване и опазване на околната среда. Анализатори предвиждат в следващите години на света да са необходими още 45 милиона здравни работници. Това може да увеличи работната сила в сферата на медицината от 34 млн. души през 2012 г. до 79 млн. души през 2030 г.

Над 115 млн. лв. загуби заради тръбите на парното в София

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 112

Лошо време и изгубен багаж - проблем № 1 за туристите

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 112

Шести блок пак спря за авариен ремонт

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 112

EИБ ще ни консултира за новите ПАВЕЦ

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 112

Путин не изключи преговори с Киев

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 112

250 000 срещу крайната десница във Франция

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Консерваторите се сриват на Острова

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 112

Добро начало

автор:Александър Симов

visibility 421

/ брой: 112

Триумфът на етническата партия: защо и как се случи?

автор:Велизар Енчев

visibility 606

/ брой: 112

Преврат в БСП няма

visibility 333

/ брой: 112

Датата - 17.06.2024 г.

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ