Българите са скептични за бъдещето
Половината от сънародниците ни не смятат, че еднополовите бракове ще бъдат узаконени у нас през следващите 25 години
/ брой: 42
Българите са по-скептични за бъдещето в сравнение с останалия свят, показва международно проучване на "Галъп интернешънъл", което обхваща население от 90 на сто от държавите в света. Глобалното изследване на общественото мнение за представите на хората за развитие през следващите 25 години е направено по повод 75-годишнината на асоциацията в края на миналата година.
"На фона на света българите изглеждат малко по-скептични, а може би и в традициите и ценностите на нашето общество - по-здраво стъпили на земята, по отношение на очакванията си за бъдещето", смятат експертите от асоциацията. Те отбелязват, че често колебанието или несигурността за бъдещето у нас заема сериозни стойности.
Българите смятат, че в близко бъдеще ще бъдат по-малко здрави. На това мнение са две трети от запитаните. Въпреки това увереността, че в следващия четвърт век ще бъдат открити ваксини и лекарства, които да заличат окончателно сериозни болести, е стабилна при 64% от хората.
Българите са скептични, че у нас скоро ще има 4-дневна работна седмица, докато европейците са по-големи оптимисти.
Бракът между хората от един и същи пол по-скоро не е сред правата, които сънародниците ни си представят за норма през следващите няколко десетилетия. 36% смятат, че еднополовите бракове ще бъдат признати за право, но близо една втора (48%) са скептични към тази хипотеза. Близки до нашите нагласите са обществата в Полша, Румъния и Сърбия. У нас обаче хората са оптимисти, че еднаквото заплащане между мъжете и жените ще бъде постигнато.
Убедеността в обществото ни, че ще ставаме все по-зависими от интернет, е силна - 86%. Този въпрос буди единодушие почти навсякъде по света.
Нагласите по отношение на хипотезите за скорошно създаване на човек по изкуствен път и откриване на живот на друга планета будят и у нас, както и в повечето държави около нас, по-скоро колебание и предпазливост в отговорите.