31 Май 2023сряда23:17 ч.

ВРЕМЕТО:

В сряда преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста, в западната половина от страната и купесто-дъждовна облачност и главно там ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Остават условията за градушки. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 22°. В сряда преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста, в западната половина от страната и купесто-дъждовна облачност и главно там ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Остават условията за градушки. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 22°.

Българите най-склонни в ЕС да купуват фалшиви стоки

Близо 40% от фирмите у нас са пострадали от нарушаване на интелектуалната им собственост

/ брой: 108

автор:Дума

visibility 314

Всеки пети потребител у нас бива подлъган да закупи фалшива стока, показва проучването "Европейските граждани и интелектуалната собственост". Според него България е с най-висок дял на подведени потребители - 19%, следвана от Румъния - 16%, и Унгария - 15%. В сравнение с това Швеция - 2%, и Дания - 3%, са с най-ниските дялове в рамките на ЕС. Близо 1 на всеки 10 европейци - 9%, твърди, че е бил подведен да купи подправени продукти, като съществуват значителни разлики между държавите в ЕС.  
Според Евростат през 2020 г. над 70% от европейците са пазарували онлайн, но несигурността във връзка с подправените продукти продължава да поражда опасения сред гражданите на ЕС. Според проучването една трета от европейците - 33%, са изпитвали съмнения дали закупен от тях продукт е оригинален. Съвместно проучване на EUIPO и ОИСР показва, че подправените продукти представляват 6,8% от вноса в ЕС на стойност 121 млрд. евро и обхващат всички сектори: козметика, играчки, вино и напитки, електроника, облекло и дори пестициди. Те могат да породят сериозни рискове за здравето и безопасността на потребителите, по-конкретно чрез излагане на вредни химикали и други опасности.
В страните от ЕС заради пандемията рязко са нараснали страховете и опасенията от фалшиви лекарства и консумативи. Цифровото пиратство също е привлекателен пазар за нарушителите. Освен това всяка година доставчиците на незаконен интернет и телевиизия в ЕС печелят почти 1 млрд. евро, като нанасят вреда на създателите на съдържание и на законните предприятия. Статистиката сочи, че всяко четвърто малко и средно предприятие в Евросъюза е пострадало от нарушение на негова интелектуална собственост, като само в България този дял е 39,7%. Фирмите, които притежават права върху интелектуална собственост като марки или патенти, съобщават за загуба на оборот - 33%, навреждане на репутацията им - 27%, и загуба на конкурентно предимство - 15%, поради нарушения на техните права.

Газът поевтинява с още 15% от 1 юни

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 101

Поне 1700 лв. за почивка на семейство с деца на море

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 101

ЕС забранява непродаденият текстил да се унищожава

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 101

Ердоган спечели изборите в Турция

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 101

Отново напрежение в Косово

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 101

Русия обяви американски сенатор за издирване

автор:Дума

visibility 569

/ брой: 101

Омерта

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 100

Хаос върху хаоса

автор:Иван Ченчев

visibility 227

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ