Българите имат достъп до 1/3 от новите терапии
За повече иновативно лечение са нужни промени в законодателството, смятат фармацевтични фирми
/ брой: 41
Българските пациенти имат достъп едва до една трета от новите терапии, разрешени в Европа. Това каза Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, по време на форум, посветен на фармацевтичната индустрия. По думите му това са 49 от общо 160 терапии и ако страната ни иска пациентите да имат достъп до иновативно лечение, ще трябва да се направят промени в законодателството.
Клиничните изпитвания, които сега се извършват в света, са над 7000 в различни медицински области, като основният фокус е онкологията, посочи Денев. По думите му в следващите пет години се очаква пациентите да имат достъп до нови терапии, насочени към централна нервна система, онкология, множествена склероза, болест на Алцхаймер. Те ще изискват и нов вид логистично сътрудничество между държавата и фармацевтичната индустрия.
Ако нямаме нов бюджет, се очаква отстъпките, които фармацевтичните компании предоставят на Националната здравноосигурителна каса, да надхвърлят 600 млн. лв., което означава, че моделът за възстановяване на разходи на касата няма да издържи, допълни Денев. Според него около 21 на сто от бюджета на НЗОК е от отстъпки и компенсации, направени от фармацевтичните компании.
Ще трябва да се намерят политически сили с воля, за да се промени частта за здравеопазване от БВП, каза д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз. По думите му разходите за здравеопазване са инвестиции, а не икономия, и трябва да се убедят политиците в тази теза. Друг проблем у нас е огромната пропаст между млади и възрастни лекари, добави д-р Маджаров и посочи, че се изискват сериозни решения за преодоляване на застрашаващата кадрова криза през следващите 5-10 години.
Лекари поискаха по-висока здравна вноска
Здравната вноска трябва да се вдига плавно, докато достигне 12%, заяви д-р Иван Маджаров, председател на БЛС. Според него българите са най-бедните в Европа, с най-ниската здравна вноска, а разходите в здравеопазването са същите, каквито са в останалите европейски държави. "Дори сегашната вноска от 8 на сто не е реална заради групите граждани, на които държавата плаща и тя не е в пълния размер", припомни той.
Според д-р Маджаров, ако се повиши нивото на здравната вноска, това би намалило претенциите, че се налага доплащане при оказване на медицинска помощ.