БАБХ не казва има ли умрели от чума животни в Болярово
Ветеринарите твърдят, че болестта била под контрол
/ брой: 16
Темата с фермата в гр. Болярово продължава да е актуална заради неликвидираното огнище на чума по дребните преживни животни и отказа на стопаните и техните сподвижници да спазват ветеринарномедицинските правила. Това обяви вчера шефът на БАБХ д-р Дамян Илиев.
През миналата година БАБХ обяви, че в стадо в Болярово, Ямболско, е установено вторично огнище на чума по дребните преживни животни. Шефът на агенцията издаде заповед за ликвидиране на животните. Инфекциозната болест е с висока смъртност. От БАБХ обаче не съобщиха вчера от обявяването на огнището в Болярово, което стана в края на юли, колко животни са умрели. Това е логично да се случи шест месеца по-късно след засичане на инфекциозното заболяване.
Заболяванията чума по дребните преживни животни и африканска чума по свинете са овладени и под контрол у нас, България обаче продължава да е със статут на страна, инфектирана с чума по дребните преживни животни, тъй като има неликвидирано огнище в гр. Болярово, заяви Илиев.
Във фермата в Болярово имаше доказан вирус, а огнището продължава да е активно, оплака Илиев. Експертите на БАБХ твърдят, че в условията на протести и изказвания на политически лица и неспециалисти, ветеринарните власти са възпрепятствани да наложат необходимите мерки за противодействие на заболяването. "Страната и фермерите щяха да са се възстановили от епизоотната криза с ЧДПЖ, нямаше да се стигне до тези преки и непреки загуби, статутът на България щеше да е в процес на възвръщане, ако компетентните действия на БАБХ не бяха възпрепятствани", оплака се Илиев. Той каза, че отговорността на собствениците определя бъдещите мерки и отношението на ЕК и трети страни към България. Възстановяването на статута на страната е от огромно значение, защото от това зависи доверието към българския фермер и дава основата за безопасна търговия с животни, допълни д-р Илиев.
Ръководството на БАБХ предостави и резултати за разходите на агенцията във връзка със заболяването ЧДПЖ до момента, които възлизат на над 1,3 млн. лева. В тях не се включват разходите на други институции, като МВР. "Държавата и фермерите нямаше да претърпят такива загуби, ако мерките на агенцията бяха изпълнени. 200 животни подложиха на риск бизнеса на всички фермери в страната", каза Илиев.