Азерският газ тръгва отново през Кулата
/ брой: 127
България ще започне да получава целите количества природен газ по договора с Азербайджан, съобщи БНР, като се позовава на информация от енергийното министерство. Това обаче няма да става през българо-гръцката газова връзка, а на временната точка за доставка Неа Месемврия и през Кулата. Очаква се интерконекторът да бъде готов през есента. Според договора по-евтиният в момента газ от Азербайджан трябва да влиза в страната ни през интерконектора България-Гърция. Тази газова връзка обаче продължава да не е напълно готова, а от енергийното министерство уверяват, че "въвеждането в търговска експлоатация на интерконектора Гърция-България ще бъде навреме за предстоящия отоплителен сезон, като се работи активно в посока търговската експлоатация да се случи и по-рано". Към момента основните строителни дейности са завършени, успешно са преминали и първите тестове с реални количества природен газ в посока Стара Загора-Комотини. През този месец предстои преносът на газ да бъде тестван и в обратна посока.
Отлагането на експлоатацията във времето не тревожи премиера в оставка Кирил Петков, който инспектира в края на седмицата интерконектора. "Това е истинска диверсификация, а не проекти като "Турски поток". Азерският газ ще се доставя на много по-ниска цена", коментира Петков. Все още се очаква потвърждение от Европейската комисия относно сертификацията на проектната компания на интерконектора ICGB като независим преносен оператор, което е задължително изискване за търговската експлоатация на газопровода, както и още няколко процедури. Техният срок обикновено е 3 месеца, като се очаква в този случай той да бъде съкратен заради важността на газопровода и ползите, които ще има за българския пазар след въвеждането му в експлоатация.
Междувременно цената на природния газ на нидерландската борса TTF гони най-високи нива поне от три месеца насам. В петък в края на търговията котировките бяха 144,18 евро за мегаватчас. Такива нива не е имало от 9 март.
Стойностите на тази борса са важни за България, тъй като те са определящи и за цените у нас. В началото на юни имаше тренд надолу - между 81,4 и 86,32 евро. След това обаче цените са се вдигнали с 50 процента.