08 Май 2024сряда16:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Азерският газ - под сянката на "Лукойл"

Със сделката за гориво от Азербайджан ЕС повтаря грешката, която допусна с Русия

/ брой: 161

автор:Дума

visibility 1589


Като част от мисията на Европейския съюз да се отърве от руския природен газ в средата на юли председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Азербайджан Илхам Алиев подписаха меморандум за удвояване на износа на газ от Азербайджан за блока. Според документа до 2027 г. каспийската страна ще доставя на Европа най-малко 20 млрд. куб. м природен газ годишно чрез Южния газов коридор (SGC) - 3000-километрова верига от тръбопроводи, които доставят газ до ЕС. Това споразумение обаче е в противоречие с целите на ЕС в областта на климата и неговите стандарти за правата на човека, пише за "Политико" Глигор Радечич от CEE Bankwatch Network.

Подкрепата за разширяването на добива на газ само ще обогати автократичния режим в Азербайджан, известен с ширещата се корупция и репресиите срещу цялата опозиция в страната, допълва Радечич.

Това, което не се обсъжда, е, че критичната инфраструктура, необходима за добива и транспортирането на газ от Каспийско море до Европа, е 

съсобственост на руския гигант "Лукойл"

тясно свързан с режима на руския президент Владимир Путин.

"Лукойл" е една от най-големите петролни и газови компании в света и твърди, че е един от трите най-големи данъкоплатци в Русия, с над 200 млрд. долара данъци, платени само през 2019 г. Компанията е в санкционния списък на САЩ.

Вагит Алекперов, бивш главен изпълнителен директор на "Лукойл" и някогашен заместник-министър на петрола и газа на Съветския съюз, дори открито казваше, че смята целите на компанията за тясно свързани с тези на руското правителство. По-късно обаче той се оттегли, след като Обединеното кралство и Австралия наложиха санкции на група руски олигарси, близки до Путин.

"Лукойл" оперира в азербайджанския петролен и газов сектор от 1994 г. В началото на 2000 г. дружеството съсредоточи усилията си в Азербайджан върху разработването на находищата "Шах Дениз", които са сред най-големите в света.

Само няколко дни преди инвазията на Русия в Украйна "Лукойл" завърши придобиването на дела на малайзийската Petronas в "Шах Дениз" за 1,45 млрд. долара. Така компанията повиши дела си в проекта от 10 процента на 19,99 процента и стана вторият по големина акционер след British Petroleum (ВР).

Освен "Шах Дениз", което ще бъде основното поле за износ през следващите десетилетия, "Лукойл" преследва и други проекти в Азербайджан. През 2021 г. компанията купи 25 процента дял в проекта Shallow Water Absheron (SWAP) от BP.

След 30-годишен спор през януари същата година, когато Азербайджан и Туркменистан се споразумяха за съвместно разработване на находището "Достлук", разположено на границата на съответните им сектори на Каспийско море, Алекперов обсъждаше инвестиционни възможности за "Лукойл" в същия проект с туркменистанския президент Гурбангули Бердимухамедов.

"Лукойл" е акционер и в Южнокавказкия газопровод, най-източната част на SGC. Компанията има и почти 16% дял в Азербайджанската компания за доставка на газ, спедитор и продавач на азербайджанския газ, предназначен за Европа чрез SGC.

Междувременно, насърчаван от комисията под прикритието на смекчаване на зависимостта на Европа от руския газ, самият SGC се сблъска със сериозна опозиция от гражданското общество за нарушаване на редица политики на ЕС. Както Bankwatch вече предупреди през 2015 г., Москва е замесена в тях от самото начало.

SGC е единственият маршрут, свързващ газовите находища в Каспийско море с ЕС, и Азербайджан започна да изнася газ за Европа по тръбопроводите през 2020 г. Коридорът минава през Грузия, Турция, Гърция, Албания и Италия към други пазари на ЕС и се състои от газопроводите Кавказ, Трансанадолският тръбопровод, Трансадриатическият тръбопровод и други разклонения. Основното активно газово находище за коридора е "Шах Дениз" в Каспийския басейн.

С приблизителна стойност от 45 млрд. долара SGC беше подкрепен с публични средства чрез Механизма за свързване на Европа на ЕС, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.

Според Урсула фон дер Лайен 

Азербайджан е "решаващ и надежден партньор за нашата сигурност на доставките". Все пак руското участие в ключови части от азербайджанската газова верига по пътя към Европа поставя под съмнение твърденията за енергийна сигурност.

"Лукойл" не само е основен данъкоплатец в Русия, който може да използва печалбите си от газ от Азербайджан, за да финансира военната машина на Путин, но и позицията му в толкова много азербайджански проекти дава на компанията достъп до информация, която може да се използва в подкрепа на суровинната война на Русия на пазара на изкопаеми горива.

Според Радечич тази сделка не може да помогне на ЕС да се справи с потенциалния недостиг на газ сега. Увеличаването на капацитета за производство и транспортиране на газ е технически невъзможно за по-малко от пет години и ЕС вече трябва да започне да намалява значително търсенето на газ, за да постигне собствените си цели в областта на климата.

Крайно време е комисията да започне да се учи от миналите си грешки по отношение на енергийната диверсификация и енергийната сигурност въз основа на сделките, сключени с автократични режими. Те служат само за увековечаване на фиксацията на изкопаемите горива в Европа, точно когато това най-отчаяно трябва да приключи, пише Глигор Радечич.

Инвестор.бг


Търговците търпят загуби въпреки високите цени

Въпреки изключително високите цени на втечнения природен газ (LNG), най-големите търговци в света търпят загуби за стотици милиони щатски долари през последните месеци поради простата причина, че производствените прекъсвания намалиха доставките на товари.

Това принуди търговците да си набавят по-скъп LNG, за да изпълняват поръчки. Водещите международни енергийни компании обаче реализираха по-ниски печалби в подразделенията за търговия с газ през второто тримесечие в сравнение с "изключително силното" първо тримесечие. Това обявиха гиганти като Shell, BP и TotalEnergies.

Източници от индустрията споделят пред "Ройтерс", че загубите от удара от прекъсването на Freeport LNG за BP е надхвърлил 500 милиона долара.

Freeport LNG отговаря за около 20% от общия капацитет за износ на LNG на САЩ и има капацитет да обработва огромни количества газ на ден. 

Междувременно Shell обяви, че обемите на продажбите на LNG са спаднали от 18,29 милиона тона през първото тримесечие до 15,21 милиона тона през второто тримесечие.

Tota lEnergies пък отчете, че средната продажна цена на LNG е повече от два пъти по-висока от същия период през 2021 г. Компанията обяви, че LNG операциите ще бъдат засегнати от прекъсването на Freeport LNG през третото тримесечие.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 237

/ брой: 84

За наше добро

visibility 248

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 255

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ