Австрийците се отнасят критично към ТТИП
Австрийските социалдемократи споделят тревогите на гражданите
/ брой: 82
Маргарита Самсарова, Виена, специално за ДУМА
Австрийците се отнасят критично към Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции (ТТИП) и смятат, че са лошо информирани за него. 56 процента са против споразумението, а 69 процента се оплакват, че има дефицит на информация. Това сочи актуално проучване на Австрийското дружество за европейска политика.
Най-голямата тревога на австрийските граждани е свързана с околната среда. 77 процента от анкетираните очакват негативни последици за околната среда след подписването на споразумението. Само 3 процента смятат, че то ще бъде благоприятно за процесите по опазване на околната среда. Същата е картината и по отношение на защитата на потребителите. 62 процента смятат, че последиците от ТТИП в тази сфера ще бъдат негативни, а само 2 процента - положителни.
Що се отнася до отражението на споразумението за свободна търговия между САЩ и ЕС върху правовата държава, то 40 процента се опасяват от отрицателни последици и само 4 процента са настроени оптимистично. Почти една трета (29 процента) не могат да отговорят на този въпрос.
Песимизъм демонстрират анкетираните и по отношение на влиянието на споразумението върху заетостта. 57 процента смятат, че отрицателните последици ще бъдат повече. Според 53 процента ТТИП няма да се отрази положително и на австрийската икономика.
Австрийските политици и по-специално тези от Социалдемократическата партия споделят тревогите на гражданите относно споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ. Особено остра е реакцията им по отношение на намерението за създаване на специални търговски съдилища, които да разглеждат споровете между инвеститорите и държавите. На срещата на върха в Брюксел през март т.г. австрийският канцлер Вернер Файман отново отхвърли предвиждания в споразумението механизъм за защита на инвеститорите (ISDS). "Нашите правни системи са достатъчно силни. Според мен фиксирането на клауза за този механизъм крие истински риск, че мултинационалните концерни ще навредят на нашите европейски стандарти в социалната и културната сфера както и по отношение на опазването на околната среда и защитата на потребителите", подчерта Файман, който е и председател на Австрийската социалдемократическа партия (АСП).
Мнението му се споделя и от зам. министър-председателя на провинция Виена Ренате Бауер (АСП). "Ако механизмът за защита на инвеститорите (ISDS) бе за доброто на хората, то нямаше да се договарят специални права за чуждестранните концерни. Много по-важно е да се подсилят гражданските права", категорична е Бауер.
Остава съмнението, че чрез ISDS чуждестранните инвеститори ще се намесват в публичните бюджети, посочват австрийски експерти. Чрез специални съдилища държавата ще може да бъде съдена от инвеститор заради загубени или неоправдани прогнози за печалба. Двойно губещи ще са гражданите. Първо загубите от печалбите на мултинационалните концерни ще трябва да се плащат от техните данъци и второ демократичните им права за оказване на въздействие фактически ще бъдат ограничени.
За разлика от австрийските социалдемократи, които със своите позиции виждат себе си като острие на съпротивата срещу ТТИП, то отношението към споразумението в рамките на Австрийската народна партия, управляваща страната в коалиция със Социалдемократическата партия, е нееднозначно. Но и консерваторите подчертават значението от прозрачност при воденето на преговорите и необходимостта да се приемат сериозно тревогите на хората.
Протест на "Грийнпийс" срещу ТТИП и споразумението на ЕС и Канада - CETA