02 Май 2024четвъртък23:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Австрия търси решение на най-тежката бежанска криза

Виена прекратява временно Шенгенското споразумение, обяви австрийският канцлер

/ брой: 13

visibility 37

Маргарита Самсарова,
специално за ДУМА от Виена

Деветдесет хиляди са подадените молби за получаване на убежище в Австрия през 2015 г., което е почти три пъти повече от предходната година, когато техният брой е бил 28 000. Най-много са молбите за убежище от афганистанци (25 202), сирийци (25,064), и иракчани (13 528). Това са актуалните данни за бежанците в Австрия, съобщени от австрийското вътрешно министерство.
Австрия не за първи път се сблъсква с бежански проблем. Вследствие на въстанието и кризата в Унгария през 1956 г. и 1957 г. 170 000 унгарци пристигат в страната. По данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците по-голямата част от тях емигрират в САЩ и Канада и само 18 000 се заселват на австрийска територия. Подслон в Австрия търсят 162 000 чехи и словаци през 1968 г., 150 000 поляци през 1981 г. и около 90 000 в началото на 90-те години вследствие на войната в бивша Югославия. В началото на бежанската криза през лятото на м.г. сред австрийското общество бе широко разпространено мнението, че както и в миналото страната ще се справи с предизвикателствата на бежанския поток и се спазваше културата на "Добре дошли". Само няколко месеца по-късно обаче действителността принуди австрийския министър на вътрешните работи Йохана Микл-Лайтнер да призове Европа да се откаже от тази политика, тъй като се оказа, че тя не допринася за справяне с проблема.
След като от началото на септември м.г. 500 000 души са преминали през Австрия и страната се очерта като най-предпочитана цел за бежанския поток след Германия и Швеция, на преден план изникна необходимостта да се прави разлика между бежанци и мигранти, които не са бежанци според определението в международното право, и да се разработят мерки за депортирането им.
След събитията, разтърсили Кьолн в новогодишната нощ, отношението на австрийците към бежанците претърпя рязка промяна. За това допринесоха и съобщенията на полицията, че и в Австрия – Залцбург, Тирол и Виена, е имало случаи на сексуално посегателство върху жени от страна на мигранти, като заподозрени бяха мъже от Афганистан и Сирия. Според социологическо проучване на всекидневника "Йостеррайх" – първото, направено след случилото се в новогодишната нощ, мнозинството австрийски граждани не желаят повече да бъдат приемани бежанци в страната. 75 на сто заявяват, че броят на бежанците (средно 3000 преминаващи през страната и 300 подаващи молби за получаване на убежище на ден) е вече непосилно бреме за държавата и обществото. 76% от анкетираните подкрепят идеята за поставяне на горна граница на броя на приеманите бежанци. Това са предимно избиратели на опозиционната национално-консервативна Партия на свободата (92 на сто), чиято популярност расте през последните месеци, както и на Австрийската народна партия (АНП), която управлява в широка коалиция заедно със Австрийската социалдемократическа партия (АСП), (88 на сто). 64 на сто от анкетираните, определили се като избиратели на АСП, също са "за" определяне на горна граница на броя на приеманите бежанци – идея, която се отхвърля категорично от ръководството на партията, като се посочва, че така се нарушава Женевската конвенция за статута на бежанците.
Наблюдава се нарастване на несигурността сред австрийското население, сочи проучването. След нападенията в Кьолн 69 на сто от анкетираните смятат, че приемът на бежанци ще доведе до увеличаване на престъпността, 89 на сто се опасяват от повече обири, 83 на сто от сексуални нападения, а 69% от терористични атентати. В социалните мрежи вече се организират граждански групи за защита. Според експерти в бранша с 50 на сто са се увеличили покупките на спрейове за самозащита. Рекорден брой са достигнали заявленията за издаване на разрешително за носене на оръжие.
Местните медии дадоха гласност и на няколко случаи на остра реакция срещу бежанците, като решението на виенския лекар д-р Томас Унден да не приема мигранти в частната си практика. "Вече бях свидетел на това как чужденец нападна австрийските ми пациенти с думите "ще ви заколя, ще ви убия", твърди Уинден. От своя страна Камарата на лекарите във Виена започна дисциплинарна процедура срещу д-р Унден, а Виенската областна здравна каса прекрати договора си с него. Другият случай, който доби широка известност, бе решението на собственичката на заведение в австрийския курорт Бад Ишъл да не допуска в него мигранти и бежанци. Впоследствие забраната бе смекчена и собственичката обяви, че чужденците както и преди са добре дошли в бара, но агресивни бежанци са нежелани.
Австрия с близо 8,5 млн. жители е сред трите държави в ЕС (другите две са Германия и Швеция), които са приели най-много бежанци на глава от населението. Бежанският поток се оказа непосилно бреме за страната и управляващата коалиция търси начини за справяне с бежанската криза. Процесът на вземане на решения обаче се забавя, тъй като коалиционните партньори – социалдемократи и консерватори, не успяват да постигнат единомислие.
В обширно интервю във вчерашния брой на вестник "Йостеррайх" канцлерът Вернер Файман изненадващо обяви промяна в политиката на Социалдемократическата партия за решаване на проблема с търсещите убежище в Австрия. Както Германия, Австрия ще засили контрола по границите и ще връща обратно бежанци, а също така няма да допуска икономически имигранти. Тези, които нямат право на убежище, както и онези, които не искат убежище, а само транзитно преминаване към скандинавските страни например, ще бъдат връщани в държавите, на чиято територия са влезли в ЕС.
Австрия прекратява временно действието на Шенгенското споразумение. "На границата ще се изисква от всеки да показва личната си карта. Ако ЕС не успее да осигури защита на външните си граници, то под въпрос ще бъде поставено въобще съществуването на Шенген. Тогава всяка страна ще упражнява контрол върху националните си граници", заяви Файман. С безпрецедентно остър тон той разкритикува Европейския съюз: Потресаващо е, че ЕС поради сложната си структура не може по-бързо да разреши толкова важни проблеми, като бежанската криза. Блокирани ще бъдат всички финансови помощи за държави, които не приемат бежанци. "Тази страна, която не е солидарна по въпроса за бежанците, трябва да очаква налагане на вето върху отпускането на финансова помощ. Солидарността не е еднопосочен път", посочи Файман.
Австрийският канцлер отново отхвърли поставянето на горна граница на броя на приеманите бежанци като посочи, че Австрия е правова държава и не може да нарушава Конвенцията на ООН за бежанците. Тази мярка обаче е залегнала в обявения миналата седмица от коалиционния партньор - Австрийската народна партия, "План за действие 2016+". В него са посочени мерки в национален мащаб за ограничаване на броя на търсещите убежище в Австрия, като даване на убежище за известен период от време, намаляване на социалните придобивки за бежанците, осигуряване на ефикасна гранична защита. Австрийската народна партия иска бежанците в средносрочен план да бъдат допускани само до "горещите точки" на ЕС. В дългосрочен план бежанците трябва да идват в ЕС само директно от кризисните региони, а не от трети страни, както е сега, след проверка от страна на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Това е "екстремна ситуация", поради което трябва да се действа и "да се поставят граници", заяви на пресконференция след закритото заседание на АНП в Бад Леонфелден в края на миналата седмица вицеканцлерът Райнхолд Митерленер, който е и председател на партията. До август м.г. се смяташе, че движението на бежанците ще може да бъде овладяно с "традиционното австрийско поведение", но междувременно стана ясно, че е в ход преселение на народите към Австрия, Германия и Швеция, добави той. Обсъжда се и създаването на "зони за чакане" по южната граница на страната, ако бъде достигната горната граница на броя на приеманите бежанци. Целта на плана, предложен от АНП, е броят на търсещите убежище да бъде сведен до нула. На дадения етап обаче се допуска приемането на още известен брой бежанци в страната над тези 90 000, които вече са потърсили убежище в Австрия.
Разногласията в управляващата коалиция за мерките за решаване на бежанската криза, както и забавянето на решенията водят до увеличаване на подкрепата за евроскептичната Партия на свободата. Според последното проучване на Галъп, ако в неделя в Австрия се бяха състояли парламентарни избори, то за нея биха гласували 34 на сто - нов рекорден резултат за партията. Подкрепата за Социалдемократическата партия е спаднала с един процент, а за Австрийската народна партия се е увеличила с един процент за първи път от много време заради заетата по-твърда линия спрямо бежанците. С 11 процента е спаднала подкрепата за Зелените, което се смята, че се дължи на тяхната политика в подкрепа на бежанците. Канцлерът Вернер Файман за разлика от германския му колега Ангела Меркел, чийто рейтинг пада, продължава да стои стабилно в класацията на партийните лидери и дори подкрепата за него се е увеличила с 1 процент. Но и тази класация се оглавява от председателя на Партията на свободата Хайнц-Кристиян Щрахе, като подкрепата за него се е увеличила със 7 процента.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ