Австрия ще пусне Хърватия в Шенген, но не България и Румъния
Австрия няма проблеми с миграционния натиск от Хърватия и няма да се противопостави на влизането й в Шенген от 1 януари. Това стана ясно от визита на австрийския канцлер Карл Нехамер в Загреб в сряда.
"Ще подкрепим присъединяването на Хърватия към Шенгенското пространство, но ще бъдем критични към усилията на България и Румъния", е казал канцлерът, цитиран от хърватският вестник "Ютарни лист".
Нехамер е казал още, че 100 хил. мигранти са влезли нелегално в Австрия, 75 хил. от които са преминали транзитно през страни като Румъния, България и Унгария, без да бъдат регистрирани от тамошните органи за сигурност, съобщава австрийският вестник "Клайне цайтунг".
"Това е риск за сигурността и ние трябва да се погрижим за него", е добавил канцлерът.
Според Нехамер не е възможно външните граници да бъдат разширени, докато вътрешните граници са слабо защитени, пише "Клайне цайтунг".
По-рано австрийският вътрешен министър Герхард Карнер заяви, че Виена ще се противопостави на приемането на Хърватия, България и Румъния заради липсата на ефективен контрол по външната граница на ЕС в резултат, на което хиляди мигранти стигат централна Европа, без да бъдат регистрирани, както е по европейските правила, на първата европейска граница, през която влизат в ЕС.
"Тъй като Хърватия изпълнява изискванията за защита на границата по образцов начин, не виждам никакъв проблем. Страните се гласуват индивидуално", е заявил Нехамер на пресконференция с хърватския премиер Андрей Пленкович в Загреб.
България, Румъния и Хърватия се надяват, че вътрешните министри от ЕС ще гласуват за приемането им в Шенген на 8 декември, след като Еврокомисията потвърди тяхната готовност. Както и след две проверки в рамките на месец в България и Румъния, които показаха, че те изпълняват условията за членство.
Като се позова на чешкото председателство на Съвета на ЕС, което ще има последната дума по организацията на гласуването за Шенген, еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон каза миналата седмица, че вотът за България и Румъния ще бъде отделен от този за Хърватия. Това ще даде възможност държави, срещу които няма възражения, да не бъдат блокирани от тези, за които не може да се намери изискваното единодушие, за да бъдат приети в Шенген.
През последните месеци резерви към българската кандидатура бяха изразени и от нидерландския парламент и от шведски депутати, които изтъкват основно проблеми в борбата с корупцията, като пречка за допускането й в безвизовото пространство.
Формално България и Румъния са изпълнили техническите критерии за членство през 2011 г., но оттогава кандидатурите им не са били подлагани на гласуване в Съвета.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.