16 Август 2024петък12:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Атомна енергия срещу вредните емисии

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 497

Чл.-кор. Максим Божинов

На състоялата се през 2012 г. международна конференция с участието на климатолози, учени и политици от над 100 страни отново бе изразена голямата тревога от глобалното затопляне и климатичните промени на земята. Според британската метеорологична служба и организацията "Climat Analytics", ако не се вземат мерки, температурата на земята към 2100 г. ще се увеличи с 4о С. За да не се сбъдне тази прогноза, всички страни най-късно до 2020 г. трябва да съкратят с 20-30% изхвърлянето на парникови газове в атмосферата.
 У нас главните "производители" на въглероден двуокис са ТЕЦ-овете и автомобилите. Голям проблем са ТЕЦ-овете "Марица-изток". При тях въглищата се добиват от открити рудници, при което се унищожават хиляди декари първокласна обработваема земя. Когато те започнаха да работят, бе решено след изкопаване на въглищата хумусният хоризонт да се връща на освободените места и земеделската земя да се възстановява. Досега обаче това изобщо не става: унищожени са над 150 000 декара земя. Очевидно е, че трябва да се потърсят други екологично чисти производства на енергия и преди всичко на атомна енергия - чрез ускоряване на построяването на АЕЦ "Белене", на ВЕЦ, слънчеви панели и др.
Нуждите от електроенергия в страната ни непрекъснато се увеличават. Погледнете жилищните блокове и офиси - под всеки прозорец виси климатик. А климатикът харчи ток и през лятото.  Когато заработят заводите и електромобилите, да не говорим за жп транспорта, за битовите уреди, хотели, ресторанти и пр., нуждите ще станат още по-големи. Затова всички колебания за построяването на АЕЦ "Белене" са погрешни и строителството трябва да стане колкото се може по-скоро.
Друг много важен момент за намаляване на вредните емисии в атмосферата е построяването на заводи за електромобили и постепенно преминаване от мотори с вътрешно горене на изкопаеми горива към електромобили.
Глобалното затопляне води до засушаване и дори до опустошаване в нашия регион, а също и до природни бедствия като бури, наводнения и горещини, каквито бяха наблюдавани през миналата година у нас. Две трети от територията на нашата страна е планинска и полупланинска, повечето заета с гори. Затова горите имат изключително важно значение за подобряване климата на страната ни. Важна задача е да ги опазим от поголовна сеч и да продължим залесяването, започнало в началото на миналото столетие.
В борбата с глобалното затопляне и неговата най-опасна последица - сушата, особено важна роля се пада на хидромелиоративните системи. В нашата страна през 50-те години на миналия век бе разгърнато огромно хидромелиоративно стоителство и младежките стоителни бригади построиха най- големите ни язовири "Копринка" и "Росица", а по-късно "Жребчево", "Искър", "Огоста" и други. Създадена бе стройна напоителна система, въведена бе модерна техника - фрегати, капково напояване, дъждовални инсталации и пр., които осигуряваха живителна влага за милиони декари земя.
За съжаление при провеждането на злополучната аграрна реформа от правителството на Ф. Димитров и неговите "ликвидационни съвети" бе унищожена огромна част от напоителните системи и сега трябва с много нови усилия и средства, включително тези от европейските фондове, те да бъдат възстановени.
Особено голямо е значението в борбата срещу промените на климата и на селскостопанската наука респективно на Селкостопанската академия и аграрните университети. За целта обаче е необходима голяма финансова подкрепа от страна на държавата за научните изследвания в тази област.

 

Радев подписа закона против гей пропагандата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Арестуваха управителката на опожарения хоспис в Банкя

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Столичани скочиха срещу новия сайт на ЦГМ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 1

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 1

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 2

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ