Атина се разбърза
Гръцкият парламент одобри законопроект за реформи, необходим за получаване на транш от спасителната програма
/ брой: 257
Гръцкият парламент одобри законопроект с реформи, предписани от международните кредитори. Това стана преди срещата на финансовите министри от еврозоната след няколко дни, която е решаваща за това дали Атина ще получи нов транш от спасителната програма, предаде Ройтерс.
Гърция трябва да приеме редица реформи под формата на закони, за да покрие изискванията за транш от новата спасителна програма на стойност 86 милиарда евро, за която сключи споразумение по-рано през годината след месеци на напрегнати преговори. Европейски представители вече неколкократно изразиха пред Атина недоволство от това, че Гърция явно не бърза да изпълнява поставените й условия. В началото на седмицата Брюксел обяви, че дава на гръцките власти шест дни срок да приеме исканите от кредиторите реформи.
Поставеният срок накара Атина да се позабърза. Вчера мнозинството от депутатите в 300-местния гръцки парламент одобриха законопроекта, който променя законовата уредба за изчисляване на пенсиите, задължава Гърция да се придържа към правилата на Европейския съюз за енергийна ефективност, премахва пречките за продажбата на най-голямото гръцко пристанище и отменя данъчни облекчения за фермерите.
Законът бе приет със 153 гласа "за" на депутатите от управляващата коалиция на радикалните леви от СИРИЗА и "Независимите гърци". Всички останали опозиционни партии са гласували с против, с изключение на деветимата депутати на "Потами", които са се въздържали.
Приемането на този закон беше изключително важно, но все още има нерешени въпроси, бавещи отпускането на нова помощ в размер на 2 млрд. евро - подтранш от първоначално плащане на стойност 26 млрд. евро в рамките на спасителната програма. Оценката за изпълнението от Гърция на поставените й изисквания се очаква да е една от точките в дневния ред на заседанието в понеделник на министрите от еврозоната.
Атина и международните кредитори все още спорят за ефективен механизъм за изпадналите в сериозни затруднения гръцки банки. 23-процентното ДДС върху частното образование също е проблемна област между преговарящите.