Атанас Скатов изкачи връх Дхаулагири
Българинът с личен рекорд от 4 осемхилядника за тази година.
/ брой: 189
Алпинистът-веган Атанас Скатов изкачи четвъртия си осемхилядник за тази година - Дхаулагири (8167 м) в Непал и подобри личния си рекорд до момента (3 върха за година). Върхът, чието име в превод от санскритски е Бялата планина, е седми сред 14-те осемхилядника на Земята.
Вчера в 11:56 ч. българско време Скатов изпрати съобщение от сателитния си телефон, че е на върха. Щурмът от последния лагер до върха е продължил 19 часа, съобщиха от щаба на сливналията. Да покорят върха са тръгнали 40 алпинисти от различни експедиции, но само за 10 щурмът е бил успешен. Еко-експедиция "Дхаулагири 2019" беше съпроводена с много динамични промени на климатичните условия - обилни дъждове, ежедневни снеговалежи, вятър и слънце. Това доста затрудни аклиматизацията на Скатов, който успя да направи само една ротация по височинните лагери и атакува върха веднага след това, за да се възползва от последните хубави дни преди предстоящите бурни ветрове.
Дхаулагири е четвърти осемхилядник за Скатов през тази година, след като през май той покори Канчендзьонга (8586 м) и Гашербрум 1 (8068 м) и Гашербрум 2 (8035 м) в Пакистан. Той е 10-и връх за него от втория му проект за изкачване на 14-те осемхилядника на планетата без консумация на животинска храна и 11-ти изкачен осемхилядник (Еверест е качвал 2 пъти).
До края на проекта остават за изкачване още 4 осемхилядника - К2 (8611 м), Броуд Пик (8047 м), Нанга Парбат (8125 м) и Шиша Пангма (8013 м).
През 2017 г. Скатов стана първият български алпинист, покорил 7-те континентални първенци на планетата (Seven Summits Vegan) отново с растителен режим на хранене.
С двата си проекта за изкачването на най- високите върхове на планетата на растителен режим на хранене, алпинистът Скатов иска да алармира обществеността за опасностите, които глобалното затопляне носи на човечеството. Със снимките си от последните експедиции той показва нагледно как са се стопили ледници, как са изчезнали езера и какви огромни промени са настъпили във високите планини. С проекта си той показва на практика, че с намаляване на консумацията на животински продукти, е възможно да се постигат високи спортни постижения и да се помогне на планетата да оцелее за бъдните поколения.