25 Юни 2026четвъртък00:19 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Археологическият институт чества 100 години

автор:Велиана Христова

visibility 2321

Националният археологически институт чества днес 100-годишнината от основаването си. Това е най-старият научен институт в България, създаден е на 16 юли 1921 г. с указ на цар Борис ІІІ върху основата на Българското археологическо дружество,  чието учредяване пък се навършват 120 години. През 1947 г. институтът е включен заедно с археологическия музей в състава на БАН, а през 2007 г. получава статут на национален.

Сред гостите на честването в Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН бе вицепрезидентът Илияна Йотова, която връчи на директора на института доц. Христо Попов наградата на президента - златен плакет "Св.св. Кирил и Методий". Йотова поздрави учените и каза: "Вие задавате стандартите в археологията и държите хилядолетията в ръцете си". Тя се обърна и към министър Велислав Минеков с настояването да дава повече средства за археология, която е лицето на България.

В тържеството участваха зам.-министърът в МОН проф. Нели Косева, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, деканът на Историческия факултет в СУ доц. Мира Маркова, шефът на катедрата по ахеология в СУ проф. Костадин Рабаджиев, много учени, директори на музеи от страната, посланици. За пътя на учените археолози в десетилетията разказа научният секретар на НАИМ проф. Анелия Божкова, а директорът Христо Попов очерта накратко знаменателните проучвания и открития на нашите археолози на стотици обекти по нашите земи от различни епохи - от праисторията, през античния период, тракийската и римската история, Средновековието. Разултатите от работата на археолозите са уникален знак на националната ни идентичност, подчерта акад. Ревалски. Юбилярите бяха поздравени с великолепни православни песнопения от камерния ансамбъл "Св. Йоан Кукузел - Ангелогласния". Официалната часст завърши с общи снимки на археолози от всички поколения пред сградата на музея.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ