17 Юли 2025четвъртък08:45 ч.

Арести в Иран заради сваления самолет

САЩ признаха, че ликвидирането на Солеймани е част от стратегията им на възпиране

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 1249

Иранските власти арестуваха няколко души по случая със сваления украински самолет, съобщи говорителят на Върховния съд Голам Хосейн Исмаили. "Виновните по този случай вече са арестувани, но ние все още сме в начален етап на разследването", заяви той, без да се конкретизира. Исмаили каза още, че бордовите черни кутии на самолета ще бъдат изпратени във Франция, "за да се изяснят всички проблеми", цитира ТАСС. По-рано бе съобщено, че дешифрирането на черните кутии ще се извършва в Украйна.  

Иран ще накаже всички виновни за непреднамереното сваляне на украинския пътнически самолет, изтъкна в обръщение по телевизията президентът Хасан Роухани. "Това беше непростима грешка. Не може само един човек да е бил виновен за разбиването на самолета. Признанието за допусната грешка от иранските въоръжени сили е добра първа стъпка", добави той. По думите му, Иран е отговорен пред народа и пред другите страни, които са загубили свои граждани в тази самолетна катастрофа. Роухани каза още, че ще се създаде специална съдебна структура за разследването на причините за свалянето на самолета.

Междувременно телевизия "Ал Арабия" предаде, че катарски пътнически самолет е избегнал сваляне над Техеран, въпреки че е лeтял по същия коридор като украинския самолет. Катарският самолет излетял два часа преди украинския полет малко след 6 часа сутринта. Подробности не се дават. 

При посещението си в Шри Ланка руският външен министър Сергей Лавров окачестви ликвидирането край Багдад на иранския генерал Касем Солеймани като "кулминация на противоправните действия на Вашингтон". По думите му Солемайни е "официален представител на правителството на Иран, който е бил на официално посещeние в съседна страна, в Ирак. Това прекрачва всякакви международно правни и просто човешки рамки", добави Лавров. 

В същото време държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви в реч в Института Хувър на калифорнийския университет Станфорд, че ликвидирането на Солеймани е част от стратегията на САЩ за възпиране, предадоха още медиите. Помпео призна, че Държавният департамент ще продължи да следва стратегията на възпиране спрямо предизвикателствата, поставяни от противници на САЩ. Той намекна, че Китай и Русия не са изключени, защото са предизвикателства за външната политика на САЩ. 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1326

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1176

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1320

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ