16 Септември 2025вторник18:48 ч.

Арестът на президентския съветник е незаконен

Прокуратурата е предопределила задържането на Илия Милушев още преди нахлуването на "Дондуков" 2, смята съдът

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 1129

Задържането на президентския съветник по сигурността и отбраната Илия Милушев на 9 юли е било незаконно, категоричен е Софийският районен съд. Неправилна е и заповедта, с която той бе арестуван за 24 часа, уточнява "Де факто". Съдия Петя Данаилова посочва, че задържането на Милушев е било постановено в нарушение на Закона за МВР, защото липсват каквито и да било конкретни данни той да е извършил престъпление или да е бил съпричастен към него. Няма обосновано предположение за съпричастност на съветника на държавния глава към твърдяното в заповедта разгласяване на държавна тайна, смята съдът. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано на следваща инстанция.

В началото на юли спецпрокурори, военни обвинители и служители на Бюрото за защита към главния прокурор демонстративно нахлуха на" Дондуков" 2, след което Милушев и президентският секретар Пламен Узунов бяха задържани. Те получиха обвинения на следващия ден, а прокуратурата им определи гаранции. 

Заповедта за задържането на Милушев и Узунов е издадена от началник група в сектор на СДВР.  Като основание са посочени "данни за извършено престъпление по чл. 357 НК" по разследване на столичната военноокръжна прокуратура, но липсва конкретика. В докладна съставителят на заповедта твърди, че арестът на Милушев е разпореден устно от прокурор още преди претърсването на кабинета му. За това е свидетелствал и участвал в акцията полицай. Излиза, че задържането на президентския съветник е предопределено, независимо дали при претърсването е могло да бъде открито нещо уличаващо го или не.

Прокуратурата промени и желанието си за публичност по разследването срещу Васил Божков. Държавното обвинение пуска избирателно информация срещу бизнесмена, но отказва да се отчете пред "Медиапул" по Закона за достъп до обществена информация. Държавното обвинение твърди, че не е длъжно да отговаря на въпросите, тъй като данните за разследването не попадат в приложното поле на ЗДОИ. Мотивира се с разпоредба на НПК, според която материалите по разследването не могат да се разгласяват без разрешение на наблюдаващия прокурор.

В сряда мнозинството в правната парламентарна комисия отхвърли предложенията за ясен ред и процедура за подбор на европейските делегирани прокурори от България. Крум Зарков предложи от името на БСП изборът да се прави от пленума на ВСС с квалифицирано мнозинство от 17 гласа. Идеята бе отхвърлена с 6 "за", 1 "против" и 11 "въздържали се". Управляващите налагат предложението на МС подборът на делегираните представители в новата Прокуратура на ЕС да е от прокурорската колегия на ВСС, без специални законови правила, с обикновено мнозинство. Социалистите предлагаха редакция в НПК, която да гарантира, че европейските делегирани прокурори ще се занимават не само с евроделата, а и с други производства у нас, но и това не бе разписано в закона.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 545

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 594

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 614

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 638

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 638

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ