10 Май 2024петък00:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Филип Попов:

Антикорупционният закон е пиар акция, водеща до диктатура

И при втория опит за проект Меглена Кунева се е справила трагично, казва депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 80

автор:Юлия Кулинска

visibility 30

ФИЛИП ПОПОВ е роден във Видин. Завършил е ГПЧЕ "Йордан Радичков", а след това и Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Работил е като адвокат в Софийската адвокатска колегия. Член е на Националния съвет на БСП. Народен представител от БСП в 42-рото и 43-тото Народно събрание. Владее английски език. Женен, има дъщеря.


"Под благовидната форма на борба срещу корупцията на практика се прикрива желанието за разправа, натиск и репресия към политическите опоненти"
 
- Г-н Попов, след като първият проект на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, изготвен от Меглена Кунева, беше отхвърлен от Народното събрание, вече е готов втори. Предстои да бъде обсъждан. По-добър ли е новият проект? 
- Първият вариант на антикорупционния закон на Меглена Кунева не мина на първо четене. Той беше подкрепен от 101 депутати от ГЕРБ и РБ. Против бяха 38, а 72-ма се въздържаха. Срещу проекта се обявиха от БСП и двама от БДЦ. Въздържаха се ДПС, "Атака", петима от БДЦ, както и коалиционните партньори на управляващите - ПФ и АБВ.
И новият вариант на антикорупционния закон на Меглена Кунева не е достатъчно добър. След като първият "катастрофира срамно", и вторият вариант е отново само гръмка пиар акция на управляващите. Тя има за цел единствено издигане на имиджа им под благовидната форма на борба срещу корупцията, на практика се отварят възможности за разправа, натиск и репресия по отношение на политически опоненти. Може смело да се каже, че това е пиар акция, водеща до диктатура.
Авторката на проекта твърди, че вторият проект е европейски. Според мен в него няма нищо такова. 
- Какви са основанията ви за подобни изводи?
- Така записани, текстовете на новия законопроект, който все още не е внесен в Народното събрание, сами навеждат на подобни мисли. Отново се предлага създаването на единен орган, който ще следи за корупция и злоупотреби. Той ще бъде назначен от изпълнителната власт по предложение на президента. На практика обаче ще трябва да наблюдава същия този свой работодател, защото точно там е концентрирана корупцията.
Възможността за анонимни сигнали ни връща десетилетия назад в разбирането за демокрация. Не може под лозунга "Да се борим с корупцията!" да зачеркнем демократичното начало в правовата държава, каквато претендираме, че е България. Или поне се стремим да бъдем такава като член на Европейския съюз.
Не може и не бива с анонимни сигнали, пък било то и подкрепени с достатъчно доказателства, както казват, че е записано в новия законопроект, да се търсят виновниците за корупцията. Не е ясно как ще се събират тези достатъчни доказателства, по какъв способ ще става това, по какъв ред, по НПК ли ще се събират или по други закони. И в новия, както и в стария законопроект това не е упоменато.
- Каква е според вас целта на антикорупционния закон на Меглена Кунева?
- Като цяло този закон цели изместването на отговорностите от вече създадени органи в държавата, които следва да следят и за корупцията. Става въпрос за Сметната палата, за Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, за Комисията за конфликт на интереси. Вече имаме подобни органи, още повече че с промените в конституцията, които управляващите направиха, вмениха подобни функции и на Инспектората към ВСС. Сега всички те се изземват от тези структури и ще бъдат прехвърлени на един-единствен орган, който няма по какъв начин да бъде следен и контролиран дали законово и в рамките на кой документ ще изпълнява своите правомощия.
Политическа воля трябва да има не за такива мракобесни закони, а за законодателство, което да доведе до по-добър и качествен живот на българите. Бойко Борисов щял да успокои Кунева, че законът този път ще мине. Така Народното събрание отново се превръща в изпълнител на желанията на премиера.
Пак ще кажа, че предлаганият закон е репресивен, отваря вратата за произвол, политически атаки, популизъм. В него е заложено самоцелно събиране на данни, без да е ясно как ще бъдат събрани и по кой ред. Не е ясно дали те ще бъдат годни доказателства пред съда, защото, ако не са, самото им събиране вече има негативен характер за лицата, срещу които се събират. В тази връзка засегнатото лице няма правен способ да изчисти името си.
- Изразихте притеснение, че структурата, която ще бори корупцията, ще бъде репресивен орган. Защо смятате така?
- Предполагам, че този орган ще бъде използван за репресия срещу политическите опоненти. Такава е структурата на целия законопроект. Категоричен съм, че подобен законопроект не може и не бива да бъде подкрепен.
Опасност от нарушение на конституцията има в разпоредбата, която забранява на висши чиновници година след напускане на службата да работят за частни компании, които доскоро са били задължени да контролират. Критики има и към това, че са дадени различни термини на едни и същи понятия. Това е недопустимо, както е недопустима и неяснотата около понятия като "необяснимо богатство". Този термин няма определение в проекта и това може да доведе до "намеса в правната сфера на отделни хора, като е възможно това да се случи на основание анонимен сигнал". В проекта дори не е дефинирано какво е корупционно поведение.
Изключително нелепа е идеята да се декларира имуществото на съпрузите или партньорите, с които чиновниците са във фактическо съжителство. За да се случи това, попълващият декларация трябва да знае в детайли какво притежава партньорът му, а това не винаги е възможно. В същото време в проекта на Кунева не се посочва, че за санкция трябва да е налице виновно поведение, т.е. съпругът умишлено да е укрил собствеността на жена си.
- Каква ще бъде позицията на социалистите в парламента? Ще подкрепите ли новия проект на антикорупционен закон?
- Смятам, че проектът няма да намери подкрепа в Народното събрание и в частност от парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ. Ние сме изразили същото становище и по отношение на първия законопроект. Мисля, че между първия и втория няма някакви съществени изменения, които да водят към промяна на нашето становище и виждане по отношение на този законопроект. Пак повтарям - това е поредната пиар акция на управляващите, кризисна акция. Да, корупция има. Да, борба с корупцията трябва да има, но не в тази уродлива форма, в която ни се предлага чрез този документ.
В същото време държавата има страхотен проблем с вътрешната сигурност, с бежанския натиск, с икономическата изостаналост. Замразени са всички социални плащания от страна на държавата. Законопроектът цели изместване на фокуса от тези наистина важни, злободневни теми към нещо, което няма нищо общо с доброто и нормалното законодателство.
Винаги трябва да сме много внимателни с такова извънредно законодателство, защото в антикорупционния закон на Меглена Кунева не виждам баланс между защитата на интересите на отделния гражданин и неговите права, от една страна, и от друга - защита на интересите на държавата и на националната сигурност.
- Какво предлага БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, за да стане по-ефективна борбата с корупцията?
- Спазването и изпълнението на сега действащите закони. Разбира се, едно законодателство винаги е изоставащо по своята същност, защото то урежда вече възникнали обществени отношения, но мисля, че законодателството към настоящия момент в тази сфера не е лошо. За съжаление то не се спазва от органите, които са призовани според законите да го спазват и да го прилагат. Оттам идват проблемът и усещането у гражданите за липса на воля, на възможност държавата да се справи с корупцията, а не от некачествените закони.
Наша работа като народни представители е да изготвим качествени закони. Мисля, че в тази сфера по отношение на борбата с корупцията законодателството не е лошо. Разбира се, може да търпи още промени, което е наложително за всяко законодателство, но проблемът се корени в неспазването на законите от органите на изпълнителната власт.

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 584

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 520

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 470

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 541

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ