20 Ноември 2025четвъртък15:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ангелов: Третата вълна е много по-тежка от втората

автор:Дума

visibility 752

Всички лечебни заведения са препълнени - третата вълна не прилича на втората. Тенденцията е, че цели фамилии и семейства са болни. Много майки  и бременни жени боледуват. Много млади хора са в лечебните заведения. Ние ще направим всичко възможно, което е по нашите сили, да се погрижим за тяхното здраве. С тези думи здравният министър Костадин Ангелов започна днешния брифинг на НОЩ за ситуацията с COVID-19.

Броят на хоспитализираните и пациентите в интензивни отделения е по-висок от нивата през втората вълна, но болниците са подготвени и ще се справим. Снабдили сме болниците с предпазни средства и медикаменти, каза още министърът. Продължават да се разкриват нови ковид отделения.

В момента са заети 69% от леглата за неусложнени пациенти и 70% от интензивните легла.

Високата смъртност продължава да тревожи здравните власти. Проф. Ангелов коментира, че все още има хора, които се съмняват във вируса, но тази жестока стастистика ги опровергава.

Третата вълна е по-различна от втората и с нещо друг - медиците, които са ваксинирани,  не се разболяват и не са под карантина и така нямаме недостиг на кадри в тази тежка ситуация, подчерта проф. Ангелов. По думите му благодарение на имунизацията, сме "запазили воините си на първа линия".

Доц. Ангел Кунчев цитира данни за 14-дневната заболеваемост и смъртност. Ситуацията е тежка, минахме 600 на 100 000 души, но последните дни се забелязва тенденция на задържане, каза той. По отношение на смъртността сме четвърти в  ЕС и на първо място на Балканите.

По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията на 14-дневна база България е на шесто място по заболеваемост със 661 души на 100 000 население и втора на Балканите, каза Кунчев.

Вътре в страната областите Бургас, Силистра, София, Враца и Плевен са с най-висока заболеваемост. Търговище, Разград и Видин са областите, които запазват по-ниски нива на разспространение на заразата.

Началникът на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски отбеляза, че вече сме минали рекордите от предишната вълна и по отношение на бързото нарастване на заболеваемостта и смъртността. Но през последните дни се наблюдава леко запазване на нивата, без сръмно покачване. Все още остава висока обаче интензивността на нарастването на смъртните случаи и страната ни вече е втора в света по този показател.

За последната седмица нарастването в заразените на 100 000 души е с 23%. Надминахме върха си от 23 ноември 2020 г. още онзи ден, тогава върхът бе на 667 на 100 000, сега сме на 679 на 100 000, каза Мутафчийски. Нарастването на заболеваемостта за последната седмица е 23%, а за 14 дни е 73%. По отношение на смъртността в момента има колебание. На седмина база смъртността бележи ръст само с 5%, но на 14-дневна база ръстът остава висок (53%) заради стръмното покачване през миналата седмица. Въпреки това България преминава от трето на второ място по интензивност на нарастване на смъртните случаи в света след Унгария.

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 454

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 427

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 473

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 433

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ