Ангелов: Системата е нереформирана, но това е, с което разполагаме
Ако ме питате справя ли се здравната система - да, здравната система се справя, но ако продължим с неспазването на мерките и толерирането на мнение, че това е една лъжа, че няма коронавирус, че мерките са измислени, за да пречат на хората, ако продължаваме да обясняваме как медиците са бяла мафия, ние ще загубим тези хора, а те са по местата си денонощно. С тези думи здравният министър проф. Костадин Ангелов отговори на въпрос дали здравната система все още се справя със ситуацията с коронавируса. Той няколко пъти повтори, че нещата са изключително сложни. И добави, че системата е нереформирана, от 20 години се променя, но нито едно нещо не е направено докрай, за да имаме модерни болници, добра апаратура, перфектна логистика – като в болниците на Запад, които виждаме по филмите. Правит това, което можем с това, което разполагаме като система, подчерта проф. Ангелов. И уточни, че няма как в момента да се правят радикални реформи.
Проблемите в една болница, не са проблемите на друга – едно е в Свищов, друго в „Пирогов“, съвсем друго в „Алексадровска“ например.
Проф. Ангелов призна, че има лекари и сестри, които отказват да работят в ковид отделения. Напомни, че той не е началник нито на медиците от отделните болници, нито на лекарите в ДКЦ-тата. И че нито може да накаже някого, нито да го задължи.
На много места в страната имаме нужда да се включат личните лекари. Системата така е направена, че министърът на здравеопазването не е началник на личните лекари, така е и със специалистите от ДКЦ-тата, коментира още министърът.
В болница в Свищов например, директорът си е свършил административно работата – командировал е лекари и сестри, направен е график. Но ако влезете в детайлите, ще видите, че четиримата лекари, които трябва да обслужват, имат хронични заболявания и са на сериозна възраст, отказват да влязат в COVID-сектора. Какво да се направи, да се уволни единственият лекар ли, попита Ангелов. Обясни още, че в Ловеч всички лекари реаниматори са положителни и в момента са под карантина. Положението е много тежко, там също работим да изпратим стажанти, да помогнат, коментира министърът.
Ангелов коментира и случая в Пловдив, където двама пациенти с ковид починаха, след като са чакали над 40 минути навън, пред болницата, за да бъдат преместени от едно отделение в друго.
Запознат съм със случая в Пловдив. Аз поисках да бъде извършена и проверка от прокуратурата. Докато тя не приключи, няма да взема отношение, обясни той. Знам, че лекарите и сестрите в УМБАЛ „Свети Георги” са били достатъчно, те са си били по местата, работили са с други пациенти, подчерта още Ангелов.
По думите му случилото се в Пловдив е само „върхът на айсберга“. Случват се такива неща, защото здравната система не е реформирана, категоричен бе той.
От думите на министъра стана ясно, че се омбислят варианти, чрез които позитивните при антиген тест да бъдат задължени да правят и PCR. В момента това се изисква, но има много хора, които не го правят, продължават да ходят на работа, не се карантинират.
Стана ясно също, че се очаква да бъде подписан анекс, след който личните лекари да могат да издават направления за PCR тестове, които да нямат лимит.
Здравният министър подчерта и, че има ясно разчерта план, който се следва. Планът е ясен. Единственият проблем в него от самото начало е медицинският състав. Проблемът е, че и те като живи хора се разболяват. Излизат от система и трудно се заместват. Трудно има желаещи които да влязат в тези структури.