Анев би Фуркад

Българинът се нареди седми на 12,5 км в Антхолц

/ брой: 15

visibility 45

Красимир Анев направи най-доброто състезание в кариерата си. Българинът завърши на седмо място в преследването на 12,5 км от VI кръг на Световната купа по биатлон в Антхолц-Антерселва. Самоковецът изпревари 5-кратния световен шампион Мартен Фуркад (Фр), който завърши 9-и в италианския зимен център. Другият ни представител Владимир Илиев също се представи изключително силно и финишира на 15-о място, въпреки че тръгна 28-и. И двамата българи поразиха всичките 20 мишени в това историческо за родния биатлон състезание. Победител е Симон Шемп (Гер) с време 31:20:6 мин. Анев завърши на 18,1 сек. от Шемп, а Илиев на 37,9 сек. Двамата българи бяха единствените биатлонисти, които не допуснаха грешка в стрелбата. Анев дори имаше шанс за класиране в тройката след последната стрелба, но силите не му стигнаха в ски-бягането. Благодарение на това, че свали всичките 20 мишени и се пребори за 15-ото място, Илиев финишира пред единия от двамата победители в спринта Лукас Хофер. Италианецът остана едва 20-и с 6 пропуска в стрелбата. Шемп бе над всички, въпреки че направи 2 грешки на рубежа. На 1,5 сек. от него финишира Жан-Гийом Беатрикс (Фр), който допусна 1 грешка при последното влизане на стрелбището. Тъкмо този пропуск обаче го лиши от победата. 10-ият в спринта Хенрик Л'Абе-Лунд (Нор) намери място на подиума, класирайки се 3-ти с 2 грешки, на 4,8 сек. от победителя. 4-ти се нареди великият Оле Ейнар Бьорндален (Нор). Ветеранът, който на 27 януари ще навърши 40 години, сбърка само веднъж на огневия рубеж (при третата стрелба) и остана на 8,0 сек. от Шемп. Преди Анев финишираха още Арнд Пайфер (Гер) и Бьорн Фери (Шв). Досегашното най-добро класиране на Анев в състезание за Световната купа бе 8-ото място в индивидуалния старт на 20 км в Йостерсунд, Швеция, през сезон 2012/2013. Най-силното класиране в кариерата на Илиев досега пък е 6-ото място в спринта в Поклюка, Словения, миналия сезон. Силното представяне на двамата българи идва в навечерието на Зимните олимпийски игри в Сочи (7-23 февруари). Това бе и последното индивидуално състезание в биатлона преди Игрите.
В генералното класиране за Световната купа Анев е 47-и със 75 т., а Илиев е 59-и с 40. Води Фуркад с 534 т., пред Емил Хегле Свендсен (Нор) с 413 т., Шемп с 370 т. и др.