26 Юни 2024сряда14:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Анджей Дуда подписа спорния закон за медиите

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 33

Отношението на Европейската комисия към Полша не е несправедливо. Това заяви председателят на изпълнителния орган на ЕС Жан-Клод Юнкер, цитиран от АФП. По думите му ЕК ще обсъди състоянието на върховенството на закона в централноевропейската страна на 13 януари. "Полша е важен член на ЕС. Още не сме започнали процедурата. Водим диалог с Полша и не искам да се спекулира с бъдещи последствия", заяви Юнкер на пресконференция в Амстердам.
Подобно обсъждане е първа стъпка във възможна наказателна процедура заради проблеми с демократичния процес в някоя от страните членки. Причината за действията на комисията са някои законодателни инициативи на новата управляваща партия в Полша - "Законност и справедливост". Консерваторите на бившия премиер Ярослав Качински промениха процедурите по назначаване и подмениха състава най-напред на Конституционния съд, а впоследствие и на ръководството на обществените радио и телевизия. Това беше видяно от ЕК като установяване на пряк контрол върху демократични институции, а действията на правителството и мнозинството в полския парламент предизвикаха недоволството на граждани, неправителствени организации и високопоставени официални лица на ЕС, сред които и на председателя на ЕП Мартин Шулц.
Междувременно полският президент Анджей Дуда подписа спорния закон въпреки опасенията на ЕС и осъждането му от правозащитни организации, предаде AFP. "За президента е важно държавните медии да са безпристрастни, обективни и заслужаващи доверие", каза говорителят на държавния глава Малгожата Садурска пред журналисти.
Сегашните действия на ЕК, които могат да доведат до наказателна процедура, са безпрецедентни. Евентуално оставане на спорния закон за обществените медии след време може да лиши страната от глас в Европейския съвет.




 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ