18 Април 2024четвъртък18:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Андрей Райчев: Най-опасното е българинът да се съмнява, че изобщо може да има честни избори

автор:Дума

visibility 320

„Българският народ започва да се съмнява, че в България има честни избори и това е много опасен процес. Това е по-опасно от всичко останало. Ако българите се убедят, че изборите са нечестни, ние ще живеем в друга страна. Засега те имат колебания и по-скоро мнението се накланят натам, че са нечестни“, заяви социологът Андрей Райчев пред БНТ.

По думите му това трябва веднага да се пресича.  Задължително да се вземат всички мерки с видеонаблюдението, защото това ще повиши доверието към изборите. От друга страна, вотът от чужбина е точно обратната картина. В САЩ видяхме, че това разцепи страната. Една демокрация на 200 години се раздели на 70 милиона срещу 70 милиона и се стигна до убийства, допълни той.

Според Райчев българските избори никога не са давали обратен изборен резултат. Когато хората си искали Иван Костов, са избирали Иван Костов, когато са искали Виденов – Виденов. 

Това, което трябва да се направи, е да се вземе германският пример – промените, които се правят в изборното законодателство да важат не за следващите, а за по-следващите избори. А не да ги нагласяме спрямо последния интерес, смята Андрей Райчев.

Според него личният интерес на президента е бил да отложи максимално датата на изборите, но не го е направил. Ето защо и откъде идва тази хипотеза: „Главното за президента тази година са президентските избори и решенията на Румен Радев трябва да се гледат в този контекст. Ако той насрочи изборите на 23 май, образува се парламент и той не излъчи правителство, тогава трябва да има служебно и президентът получава невероятна бонификация – служебно правителство да организира неговите президентски избори!“

Според Райчев това изглежда като парадокс, но има обяснение: „Отговорът е следният: Радев не играе с дребни ходове. Нито дребни ходове и договорки го държат на власт. Той избра една поза, която се харесва на половината българи, има рейтинг над 50% и е номер едно в това отношение. Радев пази това.

През декември той посочи 28 март, което е първата възможна дата. После така се обърнаха нещата в страната, че опозицията и протестърите не са в добро положение. ГЕРБ са в добро положение и първата възможна дата е изгодна за тях. От опозицията оказаха натиск и той прави символична отстъпка за тях.“

По думите на Райчев посланието на президента с така определената дата е следното: „Давам ви една седмица, но си държа на моето решение.“

„Забележете – той се отказа от политическа комбинация, отказа се от хитрост в името на това да запази идентичност.  Това е рядък в политиката ход – когато конюнктурното бива жертвано за стратегически изгодното според него. Ще видим през ноември как ще изглежда“, подчерта Райчев.

За предложенията, които касаят повишаване на избирателната активност в условията на пандемия и доверието към изборите, социологът заяви, че видеонаблюдението ще работи в полза на доверието, но вотът по пощата – не.

Датата е очаквана. Във всички случаи коментарите и очакванията бяха, че датата ще е най-близката, а не най-крайната, която е в края на май. Така че тази седмица в повече е добре, така или иначе фактът е факт – навлизаме в приблизително 80 дни или 11 седмици до изборите, коментира в интервю за „Фокус“ друг социолог – Кънчо Стойчев. По-важното е, подчерта той, другото, което президентът каза. Първо, той както винаги е чужд на така наречената политическа коректност. Под политическа коректност имам предвид лъженето и лицемерието. Той беше откровен, това което аз чух – да, атакува силно отново правителството, но той винаги го прави, така че не измени на себе си, обясни Стойчев.

Президентът, уточни той, предлага да се даде възможност на българите в чужбина с гласуване по пощата, не на всички българи, защото това не може да стане в момента и за два месеца да се организира, но в чужбина вероятно това е възможно. Защо е толкова важно? Защото сме в пандемия. Защото дори придвижването в много от европейските страни е затруднено и ако не се даде нова форма и нов начин, всички тези българи, това са стотици хиляди българи, от които България има нужда и те имат правото да гласуват, да упражнят своя вот, наистина ще се породи съмнение в легитимността на резултатите. Според мен за оставащото време организация на гласуване по пощата за българите в чужбина е напълно възможна, каза още анализаторът.

 Второто, което каза президентът и всъщност, той не го заяви директно, но това се подразбира – не е важно, кой ще спечели тези избори. Важно е резултатът да бъде признат от всички българи. Т.е. ние да сме в ситуация, при която имаме признат резултат и съответно максимално доверие към следващата власт, която и да е тя, както и да бъде сформирана, категоричен е Кънчо Стойчев.

 И обратно, ако ние завършим тези избори с нараснало недоверие, хората не вярват в резултата, независимо дали са прави да не вярват или не, знаем, че масовите настроения и масовите вярвания, колкото и субективни да са, те се превръщат в обективност. И най-простият пример, който винаги давам – ако хората масово мислят, че банките ще рухнат, без да е основателно това, банките рухват, защото хората си прибират парите, а може да е било напълно неоснователно, предупреди той.

В този смисъл задачата на българите е, всички ние да се убедим, че по честен начин се провеждат изборите. Тя е много важна и изцяло трябва да се настоява за максимална прозрачност на изборния процес. Живеем в 21 век, видеонаблюдението нищо не струва, това вече е много евтина процедура. Всеки български гражданин, и без това ние имаме право по Конституция да присъстваме на броенето на бюлетините, защо да не се заснеме, защо да не се филмира, защо максимално не се породи доверие у хората, че всъщност по честен начин тече целият процес. Това е и моят апел – за нас най-важно е не какъв ще е този резултат, а този резултат да е легитимен, призова Стойчев.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 271

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 254

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ