17 Юли 2025четвъртък19:41 ч.

Няколко думи

Аналогия

/ брой: 83

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2845

Джузепе Антоци е бивш директор на защитена зона в Сицилия. В книгата си "Мафията на пасищата - голямата измама на Европа" той разказва как кланове на Коза ностра са натрупали огромни печалби от средства на ЕС. Според него сицилианската мафия е спечелила 3 млрд. евро от измами с европари. Оказва се още, че за миналата година оборотът на агромафията, вече и такова понятие има, възлиза на 22 млрд. евро. Далеч сме от мисълта да правим аналогия, но тя сама се набива на очи. Само дето мащабите са различни. Защото, нека се съгласим, че през около 750 къщи за гости в България не могат да бъдат достигнати италианските 22 млрд. евро. 

Въпросът е, че механизмът на корупцията е един и същ. В неговия генезис са парите, отпускани от Брюксел. Заради тях в Сицилия палят гори и ги превръщат в пасища, а у нас вдигат луксозни къщи, които уж трябва да посрещат гости, а на практика се използват като лични имоти. Парите се дават по Програмата за развитие на селските райони. Тя не попада в обхвата на системата за наблюдение на оперативните програми, което означава, че Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), където постъпват средствата, е пълноправен техен властелин. Затова и там скандалите не стихват. През 2015 г. специална проверка на Брюксел откри нарушения при усвояването на парите от Програмата за развитие на селските райони, свързани с ВЕИ проектите, които също се финансират от нея. 

Това струваше на България неустойки от 28 млн. евро. Оказа се, че изгражданите у нас фотоволтаици бяха два пъти финансирани. От една страна, те бяха изградени с евросредства, а от друга, произвежданата от тях електроенергия се изкупуваше на преференциални цени от държавата. Тогава, типично по гербаджийски, отговорността увисна във въздуха някъде между ДФЗ и КЕВР. Оттогава бе и скандалът с шефа на ДФЗ Калинка Илиева. Тя така и не призна за кои от проектите по ПРСР тогавашният министър на земеделието е оказвал натиск. Когато този скандал стана обществен, той бе заменен с друг - за фалшивата диплома на Калинка от Германия. И така всичко потъна. 

Сега скандалът у нас избухна след разкрития за икономическия зам.-министър Александър Манолев. Новите случаи за къщи за гости, които се появяват, само доказват съмненията за това, какво е ставало в ДФЗ, чийто най-дългогодишен шеф по времето на Борисов е сегашният земеделски министър Румен Порожанов. Самият той оня ден обяви, че от проверените досега 110 къщи за гости една трета са фалшиви. Разкриването на големи злоупотреби при тези проверки би означавало, че следва да бъде ревизирана и цялата дейност на ДФЗ по време на управлението на Бойко Борисов, защото парите за къщите за гости са изплащани през 2010 и през 2015 г. А това може да надмине ефекта от "апартаментгейт".

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ