01 Юни 2024събота21:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Амнести" ни критикува за полицейско насилие

Организацията е разтревожена от случаи на дискриминация и расизъм

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 50

Ромите в България много често са ставали жертва на дискриминация, а законовата рамка за защита на това етническо малцинство срещу дискриминация е недостатъчна. Това се казва в доклад на "Амнести интернешънъл" за състоянието на човешките права в България.
В доклада се посочва, че през април Министерският съвет е внесъл в парламента проект за промяна на закона за защита от дискриминация. Текстът предлага да се намали от девет на пет броят на членовете на Комисията за равнопоставеност, която отговаря за прилагането на антидискриминационното законодателство и за разглеждане на искове на частни лица. Според организацията тези мерки сериозно застрашават защитата от дискриминация.
"Амнести интернешънъл" припомня, че през март Европейският съд по правата на човека е заключил, че България е нарушила забраната за дискриминация и правото на справедлив процес. През 2005 г. окръжен съд в България е осъдил ромка, призната за виновна за измама, на затвор при строг режим, въпреки препоръката на прокуратурата за условна присъда. Съдът счел, че за малцинствените групи условните присъди не се възприемат като наказание. Европейският съд по човешките права от своя страна счел, че тази обосновка означава различно отношение заради етническата принадлежност на ищцата.
Организацията посочва също принудителното експулсиране на около 200 роми и разрушаването на жилищата им през 2009 г., след като властите в Бургас наредили през януари сриването с булдозер на 20 жилища. През април ромски катун в софийския квартал Връбница бил разрушен при операция, определена от местните власти като "пролетно почистване".
Организацията изразява сериозно безпокойство относно начина, по който се отглеждат децата в сиропиталищата и от неправомерното насилие. Тя се позовава на доклад на Хелзинкския комитет в България, изготвен съвместно с прокуратурата, според който 238 деца са починали в сиропиталища между 2000 и 2010 г. Причините за смъртта на децата варират от хронично недохранване до насилие, небрежност, обща деградация на физическото състояние, инфекции, измръзване и пневмония. Според неправителствената организация голяма част от смъртните случаи е можело да бъдат предотвратени.
"Амнести" посочва още, че неправомерната употреба на сила и на огнестрелно оръжие от страна на полицията в България остава обичайна практика и в повечето случаи не се наказва. Организацията припомня, че през януари Върховният касационен съд е отменил присъдите на петима полицаи, които първоначално били осъдени на общо 82 г. затвор заради това, че пребили до смърт Ангел Димитров през 2005 г. Съдът върна делото във Военния апелативен съд заради нарушаване на процедурата и заради това, че точната причина за смъртта не е била коректно установена. През ноември Апелативният съд намали наполовина първоначалните присъди. През юли Европейският съд по правата на човека постанови, че правото на живот на Ганчо Вачков, който бил смъртно ранен с куршум в главата при опит на полицията да го задържи на 6 юли 1999 г. в София, е било нарушено.
"Амнести" обръща внимание на расисткото насилие и на злоупотребите при екстрадирането на чужди граждани. Организацията посочва, че през юни редица неправителствени организации са сигнализирали за увеличаване на проявите на агресия от страна на крайно десни групи, а полицията и правителството не са предприели ответни мерки.
Проявите на насилие са насочени главно към роми, чужденци, мюсюлмани, гейове, лесбийки, бисексуални и транссексуални. "Амнести интернешънъл" припомня случая на 6 юни 2010 г., когато четирима младежи бяха пребити в трамвай от двадесетина маскирани мъже, сами определящи се като неонацисти. Само шестима от агресорите бяха арестувани.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 787

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 725

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 753

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 733

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ