23 Април 2024вторник17:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Альоша

Алексей Скурлатов - прототипът на легендарния паметник на руския воин, навърши 90 години вчера

/ брой: 77

автор:Велиана Христова

visibility 3181

Паметникът на съветския воин - победител над фашизма, в Пловдив е наричан от всички и у нас, и в Русия просто Альоша и е един от най-известните в Европа монументи, ознаменували победата на Русия над Хитлер във Втората световна война. Паметникът има истински прототип - руският войник Алексей Скурлатов. Вчера Алексей Иванович навърши 90 години. Той живее в с. Налобиха в Алтайския край на Русия и в чест на своя юбилей получи своя пореден орден - "За заслуги пред Алтайския край" -I ст., от губернатора на региона Александър Карлин.

Алексей   Скурлатов през  войната

 Александър Скурлатов е роден на 22 март 1922 г. През септември 1944 г. заминава на фронта да защитава първо Москва, после гр. Калинин като войник в известния 10-и отделен ски батальон,  участва в знаменитата битка при Курск като артилерист в състава на 217-а танкова бригада, раняван е на Северозападния фронт през 1943 г., стига до Украйна, Молдавия, Румъния и до България и през 1946 г. се завръща в СССР. След войната живее в Алтайския край и работи като монтьор, комбайнер, стругар, старши инженер. От 1983 г. е пенсионер и активно се занимава с обществена дейност. Възрастта му в момента не е пречка да бъде един от най-обичаните ветерани в с. Налобиха и в целия Алтайски край, постоянен гост и ръководител на кръжоци в местните училища. Носител е на бойните ордени "Червена звезда", "За храброст", "За победата над Германия".

Скурлатов с дъщеря си Нелла Куйрукова, когато през 2007 г. гостува в Пловдив за тържествата по повод на 50-ата годишнина от изграждането на паметника


Свързочникът
 
По време на войната Скурлатов е бил едър, висок, широкоплещест младеж, със сини очи и весел рус перчем. В България ротата, в която той служи, се разполага близо до пощата в Пловдив. През 1944 г. като свързочник Алексей Скурлатов участва във възстановяването на телефонната връзка между Пловдив и София. Тук той се сприятелява с участника в българската съпротива срещу фашизма Методи Витанов. Мощната фигура и лицето на Алексей Скурлатов вчечатляват Витанов, защото според него именно такива черти олицетворяват образа на руския боец-победител. Когато започва строителството на паметника, Витанов често ходел при работниците да наблюдава как се гради скулптурата на воина. Разказал на строителите за своя приятел от края на войната и написал направо на камъка: Альоша. Оттогава в Пловдив започват да наричат монумента с това име и то остава завинаги с него. Оказва се, че има и снимка на Скурлатов, запазена от пребиваването му в Пловдив. Въз основа на нея българските скулптори извайват образа на монумента.

Алексей Скурлатов



Гранитният "двойник"

Паметникът се намира на самия връх на хълма Бунарджик. Построен е през 1954 г. и официално открит през 1957 г. Негови автори са българските скулптори Радославов, Коцев, Топалов и Занков. Внушителната фигура от гранит е висока 10.5 м. Около фундамента на паметника има площадка, от която се открива панорамна гледка към Пловдив и Родопите.

С  губернатора  на Алтайския   край Александър   Карлин

"Белеет ли в поле пароша"...

Не по-малко легендарна и любима от самия паметник е нежната песен "Альоша", известна на цяла България и не по-малко в Русия. През есента на 1963 г. в България пристига известният съветски композитор Едуард Колмановски. В Пловдив му разказват как с букети от рози са посрещнати през 1944 г. съветските воини и как паметникът е бил назован на Алексей Скурлатов и е увековечен с рози на камъка. Впечатлен, Колмановски - вече у дома си, споделя разказа с приятеля си поета Константин Виншенкин и му показва снимки на паметника. Виншенкин за ден пише текста на песента ("Белеет ли в поле пароша..."), Колмановски написва музиката и се ражда един музикален шлагер на българо-руската дружба и на победата над фашизма.
Едва в началото на 80-те обаче става публично известно, че всъщност Альоша не е само обобщено име на незнайния руски воин, а има жив кръстник - войникът Скурлатов. Самият Скурлатов обаче изобщо нямал представа, че има "двойник" в Пловдив, когато през 1981 г. е обнародвано името на войника, изобразен на гранита. Самият той успява да види паметника веднаж досега - през 1982 г., на своята 60-годишнина. Оттогава Алексей Иванович става легенда за цяла Русия - наистина олицетворение на цяло поколение защитници на отечеството. Единственото нещо, което досега е поискал от губернаторите накрая този знаменит, но безкрайно скромен, духовит и жизнерадостен човек, е да бъде построено ново училище в родното му село, пишат днес руските журналисти.

Правят му музей приживе

В училището в с. Налобиха е направен музей на Войника от Великата отечествена война, който се нарича "Альоша" и носи името на Скурлатов. В него са представени материали от времето на войната, фотоси, документи, фронтови писма и други документи, запазени военни реликви. Централно място в експозицията имат документи, писма и вещи на самия Алексей Скурлатов. Дясната част на музея е посветена на паметника "Альоша" в България.  Експонатите за изложбените зали на музея са събрани в рамките на акциите "Никой не е забравен - нищо не е забравено" (символ на паметта на Ленинград, който е изписан върху паметника, посветен на пробива на немската блокада на града на Нева).    


Движение "Русофили" поздрави юбиляря


Уважаеми Алексей Иванович!
Националното Движение "Русофили" ви поздравява сърдечно с вашата 90-годишнина.
Паметникът на съветския войник-освободител в Пловдив, чийто прототип сте Вие, с голяма любов и признателност е наречен от българския народ Альоша. Във Вашия образ и име са въплътени образите и имената на всички съветски воини през Втората световна война,    пред които се прекланя цяла Европа.
Скъпи Алексей Иванович,
Желаем Ви дълги години здраве и бодрост и да продължавате да предавате на младото поколение своята любов към Родината, своята войнска доблест, своето високо чувство за дълг и отговорност.
Желаем Ви всичко най-добро.

        Председател на Националния съвет
        на Националното движение "Русофили":
                                                             Николай Малинов

30 март 2012 г.

Поздравителни адреси изпратиха също Фондация "Устойчиво развитие за България" и Координационен съвет "България - Русия", ЦС на БАС, Дружеството за приятелство с народите на Русия и ОНД-Пловдив, почетният консул на РФ в Пловдив Георги Гергов.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 302

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 277

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 272

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 299

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ