29 Март 2024петък08:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едно наум

Албания - девствена природа, спиращи дъха пейзажи, невероятно гостоприемство

Митове и истини за една близка и непозната нам страна, която всеки трябва да види и усети

/ брой: 172

автор:Петрана Сомлева

visibility 3195

Истината е, че ние, българите, не знаем много за Албания, или това, което се знаеше, обикновено беше негативно или неясно. Едно време Албания за нас беше изостанала държава, в която единствената разрешена религия беше култът към Енвер Ходжа...
С не много познания и без особени очаквания какво ще видя там, с мои приятели неотдавна посетихме Албания. Първото, което впечатлява, са пътищата - най-вече планински. Асфалтовата покривка навсякъде е много добра, никъде няма дупки - нали страната е на първо място в света по добив на асфалт. В момента се изграждат нови пътища и се очаква те да донесат чужди инвестиции и чужди туристи.
В по-голямата си част Албания е планинска страна. Природата е прекрасна - високи планини, насечени скали с причудливи форми, огромни маслинови масиви и зелени гори. В Албания има прекрасни девствени места, но за съжаление държавата все още няма рекламна стратегия и те не се популяризират.
Силно впечатление правят бункерите. Това е

една от големите "лудости" на Албания

още от времето на комунистическия режим на Енвер Ходжа. Те могат да се видят навсякъде из страната - малки схлупени бетонни постройки, заровени в земята, създадени да скрият целия народ на Албания в случай на война! Дори на всяко семейство е бил зачислен по един бункер да го чистят и поддържат и това се проверявало.
Както навсякъде на Балканите, така и в Албания националната идентичност представлява една силно романтична конструкция. Да се игнорират онези исторически факти, които не могат да бъдат вкарани в калъпа на националните митове, е една наистина удивителна способност, с която са "надарени" повечето балкански народи. Албанците не правят изключение. Като наследници на древните илири албанците са се опитвали да запазят собствената си идентичност, борейки се срещу заплахата от османските нашественици.

Великият герой на този мит е Скендербег


Той е син на албанския княз Иван Кастриоти. Даден е на султан Мурад тт като заложник. Там приема исляма под името Искандербей, или Скендербег. През 1443 г. Скендербег вдига въстание в Албания и провъзгласявайки се за вожд на албанците, разбива турците при Черни Дрин, а след това, като сключва съюз с Унгария, заставя Мурад тт да снеме обсадата на Круя - градът на родителите му. Когато турците отнемат имотите на семейството му в Круя, Скендербег се отрича от исляма и вдига въстание. През 1444 г. сключва военнополитически съюз с Венеция. През 1450 г. Мурад обсажда Скендербег в Круя, завземайки останалите му владения, но в края на годината обсадата е вдигната, а малко по-късно султанът умира.
С не по-малък успех Скендербег се съпротивлява срещу султан Мехмед тт, и даже след превземането на Константинопол от турците през 1453 г. сключва изгоден за Албания мир. През 1461 г. е признат от султана за управител на Албания. През 1463 г. с благословията на папа Пий тт Скендербег скъсва мира с турците. През пролетта турските войски навлизат в Албания и установяват контрол над почти цялата страна. Скендербег изоставя Круя и отива в пристанището Леш, което с още четири града остава под венециански контрол, където умира на 17 януари 1468 г.
Круя е интересен град, намиращ се високо в планината. Там се намира музеят с крепостта на Скендербег. Днес голяма част от

албанците виждат бъдещето на страната си в ЕС

 Когато това стане, те ще внесат в общността не само невероятната, почти девствена природа на Албания, но и едно амбициозно и трудолюбиво население. Албания има много да се учи от Европа, но и Европа има какво да научи от албанците - едно общество, в което преобладава мюсюлманското население (около 70%), но в което толерантността спрямо другите религии, а и спрямо атеизма, е нещо естествено.
Забраната да изповядат религията си по време на режима на Енвер Ходжа е отказала албанците напълно от каквито и да било религиозни норми и задължения. Забрадени жени почти никъде не могат да се забележат. Религиозните храмове се броят на пръсти, за разлика от Македония например. Навсякъде в заведенията се предлага свинско месо и без проблем можеш да си поръчаш алкохол.
В Албания няма заводи, няма и ТЕЦ-ове. Единственият голям промишлен център е бил гр. Елбасан, където е имало металургичен завод като нашия "Кремиковци", но вече е приватизиран и почти не работи. Разказаха ни, че и досега на север в планините има села, за които може да се каже, че живеят още в ХтХ в. - там дори няма ток и пътища, но и в България, например, в Родопите все още има села без електрификация.

Тирана е модерен град

Усещането тук е като във всяка друга балканска столица. Площадът "Скендербег" е ядрото на Тирана. Там са джамията "Етем бей", часовниковата кула - символ на града, паметникът на Скендербег, албанският университет, дворецът на културата, националният музей, операта и сградите на различните министерства. И това всъщност са най-важните забележителностите на столицата Тирана. Всички кафенета с маси и столове на открито са отворени, навсякъде се предлага елитно италианско кафе, шадраваните в парковете работят. Иначе магазините за дрехи и сувенири са подредени изискано и стоките, които се предлагат, са внос главно от Италия. Цените са различни, разбира се, има много скъпи неща, но има и по-евтини, също като в София. Кафенетата навсякъде се посещават само от мъже - жени няма.
Може да се каже, че в момента както Тирана, така и цяла Албания нямат нищо общо в сравнение с това, което е било преди 10-12 години. Албанците доста са дръпнали напред, сега вече имат почти всичко. Е, без Mакдоналдс, но това местните го смятат за добро. Нямат хранителни магазини на големи вериги, както и магазини за дрехи на световни модни вериги. За сметка на това имат много гръцки банки (сред тях и нашата FIBank) и 3 мобилни оператора.
За разлика от нас, българите, албанците са доста спокоен народ. Дори на моменти изнервят със спокойствието си. Може да си чакаш на опашка, а продавачът да си говори с някой близък, но ти стоиш и чакаш. Не че няма да те обслужи с усмивка, но защо да бърза. Опитват се някак си да бъдат хем отворени към света, хем затворени. Не знам как го постигат...
В момента

 строителството разцъфтява

Всеки строи къща. Любопитното е, че в партерните етажи на албанските къщи не живеят хора. Те се използват за складове, работилници и за каквото още се сетите, но не и за живеене. Боядисани са в различни цветове - всичко е доста шарено. Дори било въпрос на престиж албанците-имигранти да дойдат и да построят нещо в родината си. Колкото до мита, че в момента всички коли в Албания са мерцедеси, не е така. Срещат се и други марки автомобили. Обаче автомивки има много - те представляват един маркуч, от който постоянно тече вода... Хората и сега са с мисленето от комунизма, че водата, токът и другите блага са безплатни, затова държавата среща трудности при събиране на таксите.
Въпреки че Албания се отваря към Европа като морска дестинация,

 за истински туризъм все още не може да се говори

Мнозинството на туристите са от Косово и Македония. Има и доста българи.
В Дуръс туризмът е на по-високо ниво в сравнение с другите места покрай адриатическото крайбрежие. Градът е построен още през тV век, по времето на Римската империя. Тук са старата римска крепост и амфитеатърът. Тук се намира и най-голямото пристанище в страната. Има много хотели, в момента се строят нови, презастроено е също като на Слънчев бряг.
Албанците изключително залагат на туризма и на недвижимите имоти. Пазарът на имотите по албанската ривиера явно извлича ползи от притока на чуждестранни туристи. Средно голям апартамент може да се купи на цена между 30 и 60 хил. евро. С оглед на ниските лихви мнозина европейци проявяват интерес от подобни инвестиции. Това, обаче крие и някои рискове, за които повечето чуждестранни купувачи нищо не знаят. В Албания има много голям брой нелегални строежи, особено покрай крайбрежието, затова е важно договорите за покупка да бъдат грижливо подготвени и проверени.
И накрая, ако трябва да направя равносметка на това което видях, бих казала: Да, в Албания няма Макдоналдс, няма магазини на световни модни вериги, няма кафе-автомати, понякога няма ток и вода, но има един невероятно гостоприемен и спокоен народ, летен сезон по-дълъг от нашия, по цялото адриатическо крайбрежие чист пясък и кристално чиста вода без камъни, без водорасли, без медузи. Ще прибавя палмите, банановите дръвчета, девствената природа, спиращите дъха пейзажи - всичко това е Албания - близка и непозната, и тя трябва да се види, да се усети.


Пейзажи, спиращи дъха

Великият Скендербег

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ