08 Август 2024четвъртък02:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акция "Приходи сега"

Атина събира спешно просрочени данъци

/ брой: 123

автор:Дума

visibility 63

Гръцкото финансово министерство пуска в действие спешно разработен план под названието "Приходи сега". Той има за цел да напълни хазната със закъснелите и несъбрани досега средства от данъци, тъй като има опасност държавата да обяви спиране на плащанията през лятото, съобщиха гръцките медии.
Ведомството е създало 20 специални "ударни" групи от данъчни инспектори, които се захващат да осигурят постъпления в бюджета от просрочени дългове. На данъкоплатците ще бъдат изпратени писма за конфискации на имоти и за запор на заплати, пенсии и доходи. Започват експресни проверки за неплатен ДДС, а инспектори усилено ще търсят данъчни длъжници.
Планът предвижда да бъдат осигурени средства на страната до получаването на следващия транш от заемите, който се очаква през юли. Хазната е на път да пресъхне, тъй като Атина не получи още един милиард евро от последния транш международна помощ. Следващият превод от заема на ЕС и МВФ ще зависи и от преговорите, които новото правителство, което ще бъде съставено след изборите на 17 юни, ще трябва да води с външните кредитори.
Междувременно стана ясно, че Гърция върви към туристическа изолация. Една след друга авиокомпаниите спират полетите си към страната. Причина са високите такси на международното летище "Елефтериос Венизелос" в Атина и намаленото търсене от страна на клиентите, пише гръцкито издание "Експрес".
Компанията "Емирейтс еърлайнс" проучва възможността да спре полетите до Гърция от октомври 2012 г., след като 16 години развива дейност в страната. Двойно по-високата цена на таксите на "Елефтериос Венизелос" в сравнение с повечето летища в Европа в съчетание с намалените резервации за месец май, вероятно ще принудят компанията да изтегли дейността си.
Вече беше оповестено оттеглянето и на други компании. Американската "Делта" реши да прекъсне полетите си до Гърция от 26 октомври 2012 г. Това е единствената компания, която прави пряка връзка между Гърция и Америка. По-рано полетите към Америка спря гръцката "Олимпик еърлайнс" и след това американската "Континентал еърлайнс".
През миналата седмица "Сингапур еърлайнс" съобщи, че предприема спиране на полетите си към Абу Даби и Атина заради намалените печалби по двете линии. Последните полети ще бъдат на 26 октомври от Сингапур.
Междувременно стана ясно, че Швейцария проучва възможностите за контрол върху движението на капиталите за борба с рязкото поскъпване на швейцарския франк в случай на крах на еврозоната, пише "Уолстрийт Джърнъл". Прекомерното укрепване на франка, който традиционно се смята за "тихо пристанище" по време на икономическа и политическа нестабилност, създава сериозни рискове за икономиката на страната, зависеща от износа. Силният франк е пречка пред експорта.
"Трябва да се готовим за най-лошото - разпад на валутния съюз, макар че не очаквам това да се случи", каза директорът на Националната банка Томас Йордан.
Още през септември миналата година финансовата институция установи курс 1,2 франка за евро, за да спре прекаленото поскъпване на швейцарската валута. Йордан отбеляза, че Националната банка и занапред ще се придържа към този курс. Той също така не изключи възможността да се въведат ограничения за притока на чужд капитал, за да не се допусне рязкото поскъпване на франка в случай на разпадане на еврозоната.
Швейцария вече е предприемала подобни крайни мерки през 1970 г., за да обуздае прекаленото търсене на франкове. Тогава бяха забранени чуждестранните инвестиции в швейцарски ценни книжа и недвижимост, бяха въведени отрицателни лихви по депозитите в чужда валута. Но растежът на френския франк не беше овладян, докато Националната банка не обвърза франка с германската марка.

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 857

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 850

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 1005

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ