26 Април 2024петък04:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акад. Петрунов: Рано е за разхлабване на мерките

автор:Дума

visibility 327

За мен правилно е само връщането на децата в училищата, за другите мерки бих се въздържал. Това коментира пред БНТ имунологът акад.  Богдан Петрунов по повод поредното разхлабване на мерките срещу ковид. Той, освен това, е на разлино мнение относно прогнозите за колективен имунитет. Вчера премиерът Бойко Борисов се изхвърли, че още през май ще сме досгинали колективен имунитет, въпреки че имунизацията у нас върви с много бавни темпове и в момента са ваксинирани едва 8 процента от населението. Според Петрунов най-рано в края на годината ще можем да говорим за колективен имунитет.

Ученият говори и за ваксините и различните нагласи в обществото. По думите му много хора са объркани, защото информацията, която достига до тях, е противоречива. Около 8-10% от хората не реагират правилно на имунизацията - не изграждат антитела. Други 3% от населението трудно може да се разболеят заради определена реакция на организма, каза още той.  Според него няма смисъл хората да си правят тест за антитела, за да решат дали да се ваксинират. Нито пък да се изследват на втората седмица след ваксината. Нека хората не си определят сами антителата, а и да не се успокояват от големия им брой, защото част от тях са неефективни, разясни акад.Петрунов.

Хората с тежки алергични реакции е по-добре да се въздържат от ваксина, но пък пациентите с автоимунни заболявания е добре да се ваксинират, каза още имунологът. Той бе категоричен, че трябва да се поставят две дози от една и съща ваксина.

Прогнозата му е, че всяка година ще трябва да се преимунизираме срещу коронавируса и щамовете.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ