02 Май 2024четвъртък17:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Негово Превъзходителство Зияуллах Махмуд:

Афганистанският народ е вече уморен

Вие сте щастливи, че живеете в страна, в която има мир, казва посланикът на Афганистан в България

/ брой: 278

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1258

Негово Превъзходителство Зияуллах Махмуд е роден на 3 февруари 1949 г. в Кабул. Магистър по политически науки от университета "Лудвиг-Максимилианс" в Мюнхен. През 1978 г. е принуден да прекъсне дисертационната си работа заради политическите промени в Афганистан. Работи като учител по немски, както и като научен асистент в Мюнхенския университет. Бил е преводач на свободна практика към германското федерално бюро за бежанци и към Министерството на отбраната. Взема участие в научни семинари, конференции и презентации за Афганистан. През 2003 г. участва успешно в дипломатически курс към Дипломатическото училище в Бон. От 2007 г. до 2010 г. работи в Министерството на отбраната на Ислямска република Афганистан, след което е ръководител на департамента за Западна Европа при афганистанското министерство на външните работи. Ръководи и трети политически департамент към същото министерство. От януари 2013 г. е извънреден и пълномощен посланик на Афганистан в София, както и посланик за Гърция, Македония, Албания, Косово, Сърбия и Черна гора.
Владее пущу, немски и английски език.
Женен, с две дъщери.



"Международните сили не успяха да се справят напълно с талибаните"
"Зависимите от наркотични вещества в Афганистан са много по-малко в сравнение с други страни"


- Новият президент на Афганистан подписа споразумението със САЩ - стъпка, към която Хамид Карзай не пристъпи. Какво всъщност гласи то и защо Карзай не го подписа?
- Има няколко причини за това. Президентът Хамид Карзай не искаше в края на мандата си да подписва документ от такова голямо значение и затова предпочете новоизбраният президент да го подпише. Освен това Карзай имаше няколко забележки към САЩ, които те не приемаха. И това беше повод да не подпише споразумението. Едно от основните несъгласия бе, че силите на САЩ при изпълнение на антитерористични операции през нощта влизат в селата, в домовете на хората и действат с твърда ръка. Американските сили провеждат атаки сред мирното население без никакво предупреждение и то води до много цивилни жертви. От друга страна, не се съобразяват и с афганистанските традиции и култура.
- А в подписаното споразумение този проблем решен ли е?
- В новия договор са предвидени тези неща. Новоизбраният президент и председателят на Националния съвет по време на предизборната кампания обещаха, че ще подпишат това споразумение и изпълниха обещанието си. Ето каква е ползата от този договор за нас. Първо, той ни дава една гаранция от юридическа гледна точка за взаимоотношенията по въпроса със сигурността. Дава право на американските сили да имат бази в Афганистан. В договора е предвидено, че силите на НАТО и САЩ ще се занимават с обучение на афганистанските сили. В същото време те са ангажирани години наред да поемат разноските на афганистанските сили. Това е една гаранция за единството на афганистанската държава. Ако съществува някакъв вакуум в афганистанското правителство, той ще бъде използван от нашите противници. Същевременно Афганистан даде гаранция на съседните държави, че ако съществуват бази на САЩ в страната, това няма да бъде използвано срещу други страни като Иран или Русия например.
В началото бяха тревожни другите държави. Ние започнахме от нулата. Изграждахме органи на полицията, на афганистанската армия. Те определено имат способността да поемат отбраната на Афганистан, но имаме нужда от подкрепа и от чужбина.
- Т.е. афганистанската армия не е напълно способна сама да се справи с отбраната?
- Знаете, че в продължение на 12 години в Афганистан в състава на ИСАФ имаше повече от 42 страни, техните сили участваха в мисията в Афганистан. Но за съжаление те не успяха да се справят напълно с талибаните, терористите все още съществуват и ние все още имаме нужда от подкрепа.
- Каква е тогава равносметката от дългогодишното присъствие на международни сили в Афганистан?
- След края на 2014-а техните състави ще бъдат значително редуцирани, но един кратък преглед показва, че не бяха 100 процента успешни действията им в Афганистан за ликвидиране на талибаните. Светът даде милиарди долари за борба срещу тероризма, но в Пакистан има повече от 20 хил. религиозни училища, които са фабрика за производството на терористи и талибани. Ако само 1000 от тях произвеждат терористи, това е ужасно. Защо светът не обръща внимание на този проблем там? Трябва да се подчертае, че тези училища са съвсем легални. Младежта там е обучавана и подготвена за тероризъм, след което е изпращана в Афганистан. На периоди те се преорганизират - едни се връщат в Пакистан, други се отправят към Афганистан. Докато не бъдат взети някакви превантивни мерки срещу това производство на талибани, за съжаление този проблем ще продължи. Преди 25 години Афганистан беше окупиран и имаше войни, това беше мрачният период на талибаните, всички основи на афганистанската държавност се бяха разпаднали. И ние започнахме не от нулата, а от под нулата. Жалко е, че Афганистан е известен с тероризма, с контрабандата, с наркотиците. Афганистанският народ е вече уморен и иска мир. Афганистанското правителство иска добри отношения с всички страни и това е линията на нашата външна политика.
- Като споменахте наркотици, Афганистан е известен като площадка на световния наркобизнес. Данните сочат, че производството на опиумен мак в страната е достигнало своята най-висока стойност в историята през 2013 г. Как се справя Кабул с този проблем?
- Напълно прави сте, но проблемът с производството на наркотици не е проблем само на Афганистан. Тук пръст имат и международните наркогрупи, терористите, талибаните. И джихадистките групи имат връзка с това производство. Нашата държава усилено се бори с този проблем. С оглед на фактите, които посочих, това е доста трудна задача. Например синтетичните вещества в наркотиците се внасят отвън, ние нямаме технически възможности да ги произвеждаме. Интересни са пътищата и каналите, през които се изнасят наркотиците за целия свят през средноазиатските републики. Съществува и друг интересен факт - зависимите от наркотични вещества в Афганистан са много по-малко в сравнение с други страни.
- Новият президент на Афганистан покани талибаните на преговори за мир. Какво очакват афганистанците от новия държавен глава?
- Когато говорим за талибаните, трябва да ги разграничаваме. И новият, и бившият президент обръщаха внимание, че има талибани, които са изпратени от Пакистан, те са терористи, с които ние не можем да влизаме в диалог. Няма как да протегнем ръка към тях. Има и друга група, нямаща връзка с терористите. Те критикуват държавата и не са съгласни с много от случващите се в нея неща. Те са нашите афганистански братя. Преговори на тях можем да предложим.
- Да се върнем към мисията ИСАФ. Колко войници ще останат след края й?
- Германия, например, ще остави 800 войници. България пък ще остави 100. Разбира се, най-голямата сила беше САЩ и те ще оставят между 14 и 16 хил. войници в Афганистан. Тези сили, които ще останат в Афганистан, няма да участват в преки военни действия, а ще се занимават с подготовката и обучението на афганистанската армия.
- Докога ще продължи споразумението между Афганистан и САЩ?
- В рамките на десет години е действието на това споразумение. Надявам се Афганистан по-бързо да се стабилизира и те по-бързо да се оттеглят. Колкото по-бързо, толкова по-добре. Вие сте щастливи, че живеете в страна, в която има мир. В държава, в която няма мир, просто няма нищо.
- Вероятно обаче ние не го оценяваме, именно защото го имаме.
- Афганистанският народ е много работлив. Ако отидете в Афганистан, ще видите колко активно работят хората, за жълти стотинки, за да могат да преживяват. Но за съжаление, заради това, че няма сигурност, резултатът от техните действия е нищожен.
- В тази връзка, на какво ниво е днес афганистанската икономика?
- Много са предпоставките за развитието на афганистанската икономика. Ние имаме много подземни богатства, но сигурността и икономиката, както знаем, са в тесни връзки. Ако икономиката не се развива, и сигурността няма да е така стабилна и обратното. Тези две неща трябва да са паралелни. За недоволството на част от талибаните, които, както казахме, критикуват държавата, това е една от причините - икономическата.
- На какво ниво са двустранните отношения между България и Афганистан и къде са сферите на сътрудничество между двете ни страни?
- Аз като посланик на Афганистан се радвам, че съм сред нови верни и добри приятели на Афганистан. Имаме много исторически и традиционни връзки. При нормална обстановка в нашата страна отношенията ни винаги са били на високо ниво. За съжаление, не сме на нивото от преди 30 години, когато стотици студенти учеха тук. Някои от тях създадоха семейства тук. Аз и съпругата ми сме в България от година и десет месеца и сме много впечатлени от страната ви - особено от хубавата природа. И най-важното - добрите и чудесни хора, навсякъде сме приети много топло и сме много доволни. Нашите народи имат много общи неща.
Когато казвате, че Афганистан е известен с производството на наркотици, когато говорите за тероризма, не забравяйте, че монетата има и обратна страна. Ако имате възможност да посетите Афганистан, ще видите колко мили и гостоприемни са нашите граждани. И съм убеден, че ще ви хареса.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ