02 Май 2024четвъртък10:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Теодор Кирика:

АЕЦ не означават край на възобновяемите източници

Балканите имат нужда от повече енергия, краят на кризата ще доведе до ново търсене, категоричен е представителят на "Роматом" и директор на Amec Nuclear Ro

/ брой: 13

автор:Павлета Давидова

visibility 116

Цитат:
"ЕК не трябва да дискриминира енергийните отрасли, които не излъчват въглеродни емисии"

- Г-н Кирика, подготвени ли са България и Румъния за предизвикателствата, с които ще се сблъскат при откриване на нови ядрени мощности?
- Инцидентът във Фукушима породи много слухове, но в същото време повдигна и реални въпроси, свързани с атомния енергиен отрасъл. Случилото се в Япония доведе до провеждането на стрес тестове на европейско ниво, беше направен задълбочен анализ на състоянието на ядрените централи в Европа, в т.ч. в Румъния и България. Изготвен бе обстоен доклад. Резултатите бяха подложени и на т.нар. партньорска проверка или проверка между равни. Те показаха, че и българските, и румънските действащи реактори могат да продължат своето функциониране.
При изграждането на нови мощности в България и за проекта в Белене става въпрос за реактори от ново поколение - 3+. Това са мощности, които са още по-добре пригодени да посрещнат новите и по-строги изисквания - не само на европейско ниво, но и на световния атомен сектор.
В проекта "Черна вода" също предвиждаме да въведем подобрения за подсигуряване безопасността в нашите реактори. Някои от нововъведенията трябва да предотвратят изтичане на радиация при възникването на някакъв инцидент. Нашият реактор бе подложен и на допълнителни изпитания по отношение на устойчивостта му при земетресения. Те са подчинени на нова концепция на ЕС, наречена "на ръба на пропастта".
- Вие сте представител на атомната енергетика в Румъния, а сте тук, за да подкрепите развитието на ядрената енергетика в България. Няма ли конкуренция между двете страни?
- Всички сме част от свободния пазар, затова и факторът конкуренция не може и не бива да бъде пренебрегван. От друга страна, в целия регион има много големи потребности от нова енергия, а в края на периода на криза се очаква енергийното потребление отново да скочи. При настоящите обстоятелства не очаквам между румънския и българския проект да има пряка конкуренция. За повече атомни мощности се мисли и в Сърбия, и в Турция. И други държави искат да развият своя енергиен капацитет. Не става въпрос само за ядрени електроцентрали - говори се за проекти за топлоцентрали на въглища и др. В региона се изграждат мощности с оглед на настоящите и бъдещите енергийни потребности. В пазарна ситуация наличието на някаква форма на конкуренция не е лошо нито за сектора, нито за потребителите.
- Водят се дебати дали изграждането на нови ядрени мощности няма да доведе до закриване на действащи централи и до пренебрегване на възобновяемите източници на енергия. Съществува ли подобна вероятност?
- Новите атомни централи определено не означават, че ще пренебрегнем останалите източници на енергия. Възобновяемите енергийни източници са задължителни сами по себе си, всяка държава трябва да строи подобни централи. Въпросът е да се постигне правилната пропорция. Ако загубим баланса и инсталираме прекалено много "перки", това означава, че ще трябва да допълваме колебанията в тяхното производство с нови газови централи, които работят с въглерод и поишават въглеродните емисии.
- ЕК прецизира политиката си спрямо въглеродните емисии. Това отразява ли се върху цената на електроенергията, произведена от атомни централи?
- Според мен Европейската комисия би трябвало да възприеме подход на недискриминационно третиране на енергийните отрасли, които не излъчват въглеродни емисии. Освен на възобновяемите източници на енергия, трябва да се обърне внимание и на атомните централи. Ако ЕК избере да подкрепя и субсидира само един отрасъл, например възобновяемите източници на енергия, това означава несправедливо отношение, което не е добре за икономиката като цяло.
В Румъния 40% от консумацията на енергия се задоволява от въглищни топлоцентрали. За съжаление голяма част от тях са физически и морално остарели, което означава, че ще са необходими сериозни инвестиции в тях, за да могат да отговарят на новите изисквания за въглеродните емисии. Може би 30% от тях ще бъдат изведени от експлоатация. Това, което те произвеждат, не може да се замести от възобновяеми източници на енергия, може би само 2-3%. Затова са необходими и нови мощности, които да покрият нуждите.
- Колко време отнема строителството на една централа?
- Отнема наистина дълго време, най-напред за подготовката на самия проект и за подсигуряването на всички тези фактори, като намиране на инвеститор, на финансов ресурс. Когато този проблем вече е решен, може би 6-7 години са необходими за самото строителство.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ