АЕЦ "Белене" отива на съд
Основният спор между България и Русия е за цената на проекта, чиито шансове да бъде реализиран намаляват
/ брой: 169
Буксуващият проект АЕЦ "Белене", който "Атомстройекспорт" (АСЕ - структура на "Росатом", строяща атомни централи в чужбина) трябва да построи по поръчка на България, преминава в плоскостта на съдебните разбирателства, отбелязва руският в. "Комерсант".
В отговор на иска на АСЕ за 58 милиона евро, заведен в Парижкия международен арбитраж, София е готова да предяви насрещни претенции за 61 милиона евро. В случай на срив на проекта съдебните процеси ще продължат няколко години, а общата сума на претенциите може да достигне 1 милиард евро. България заяви, че има насрещни претенции, които надвишават сумата на иска, подаден от компанията в Парижкия арбитраж миналата седмица. Националната електрическа компания на България (НЕК) твърди, че става дума за плащането на старо оборудване за АЕЦ, което е било изкупено от руската страна. Българската компания заяви, че многократно е повдигала този въпрос по време на преговорите.
Оборудването, за което говори НЕК, е било доставено за АЕЦ "Белене" още в съветската епоха, когато Москва и София за пръв път започват този проект. Но през 1990 г. строителството му е замразено, посочва изданието. Както уточняват от АСЕ, голяма част от оборудването, включително и реакторната установка, се е намирала на склад. След като в средата на първото десетилетие на ХХI век България и Русия са се върнали към проекта, е сключено споразумение за обратното изкупуване на оборудването. То е било използвано за строителството на четвърти блок на Калининската АЕЦ, която трябва да бъде изградена до края на годината.
Претенциите на самата АСЕ към НЕК в рамките на иска, заведен в Международния арбитражен съд на Международната търговска камара в Париж, е за 58 милиона евро. Тази сума се е натрупала от отсъствието на плащания за извършени дейности. АСЕ заяви, че част от работите по "Белене" компанията е финансирала с кредит, а НЕК, който е молил за отсрочка, не е спазвал графика на плащанията. Ситуацията около "Белене" остава напрегната вече няколко години. На първо място България не я устройва цената на станцията, която според "Росатом" не може да бъде по-ниска от 6,3 милиарда евро. В момента е в сила Допълнително споразумение номер 13 към договора, което отлага взимането на окончателно решение за продължаването на проекта до 1 октомври. Руската страна се надява, че НЕК и АСЕ ще могат да подпишат договор за изграждането на "Белене", а София очаква изводите на HSBC, която е финансов консултант на проекта.
Едновременно с това източници, близки и до двете страни, твърдят, че в случай на срив на проекта АСЕ може да поиска от НЕК плащането на неустойки в размер до 1 милиард евро. Но до октомври, когато ще приключи действието на Допълнително споразумение номер 13, нови искове срещу НЕК най-вероятно няма да има, уточниха от "Росатом". От АСЕ твърдят, че завеждането на иска не трябва да се разглежда като метод за натиск върху възложителя. Но според главния редактор на независимото издание AtomInfo.ru Александър Уваров, искът може да се разглежда като "напомняне на българската страна, че забавянията нанасят финансови щети на "Росатом". В същото време преминаването на конфликта в съдебната плоскост може допълнително да усложни ситуацията около проекта и да забави вземането на решение по него.