22 Юли 2025вторник10:41 ч.

Снимка БТА

Румен Радев:

Прокуратурата се превърна в инструмент за държавно управление

Президентът призова за категорични действия срещу политическото и олигархичното влияние върху съдебната система

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 14242

Трябва да има цялостна визия за съдебната система - не само конституционна, но и законова. Това заяви президентът Румен Радев на форум "Оттук накъде със съдебната власт", организиран от Българския институт за правни инициативи. На събитието присъстваха представители на съдебната власт, народни представители и експерти.
Радев апелира да се предприемат категорични действия срещу политическото и олигархичното влияние върху съдебната система. По думите му новосформираният парламент и правителство трябва да приемат много сериозно тази задача, както и предстоящите кадрови назначения в съдебната власт.
„Ще започна с един добре известен цитат: „По делата им ще ги познаете“. Ще си позволя да го перифразирам: „По страховете им ще ги познаете“. В момента, в който приех поканата да участвам в този форум, настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежата на „Нотариуса“, задушевната атмосфера на „Осемте джуджета“ и лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, както и избирателното правосъдие, са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност“, подчерта Радев.
„Като изключим вечно актуалната тема и въпроса за това кой ще бъде главният прокурор, темата сякаш загуби обществен и политически интерес след отмяната на последните конституционни поправки. Но това не означава, че фундаменталното значение за гражданите и държавата е отпаднало. Напротив, проблемите на правосъдието продължават да интересуват живо българите и чуждестранните инвеститори“, смята президентът.
Според него реформаторският устрем е бил попарен, включително и с участието на самите реформатори, защото се оказа, че са имали други по-важни приоритети, отколкото лелеяната съдебна реформа, покрай която си проправяха път към властта няколко поколения политици. По думите на Радев за някои политици се е оказало, че смяната на националния празник и отнемането на правомощията на президента по отношение на служебното правителство са били по-важни от това да се инициира задълбочен, пълноценен и експертен парламентарен дебат в търсене на устойчиви решения за правосъдна реформа.
Конституционната процедура беше пришпорена, като по този начин самата тема олекна и в очите на хората, смята Радев. "Аферите в съдебната система през последните години не са получили адекватен институционален отговор, което е брутална демонстрация на безнаказаност и безпомощност. Ако мрежите на влияние продължат да съществуват, те са способни да опорочат всяка реформа", поясни Радев. "Един от проблемите е намесата на Прокуратурата в политическия процес. Държавното обвинение, най-вече заради политиците, се превърна в инструмент за държавно управление. Докато в утвърдените демокрации съставянето на правителство е функция на парламентарни мнозинства, то парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор“, коментира Радев. „По всички сигнали за престъпления по високите етажи на властта през последните 30 години не се водят ефективни разследвания. Няма установяване на виновни, няма наказани“, припомни той.


Наталия Киселова:

Промените на правилата да стават през закон

„Проблемите могат да бъдат решавани на две нива - или през промени в Конституцията, или през промени в законодателството. Моето мнение е, че трябва да се полагат усилия за промени на правилата през закона, независимо дали ще е устройственият или процесуалните закони“, заяви председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова по време на дискусията. Според нея проблемите, които стоят пред съдебната система, са основно три - материалните условия за работа, конкурсите и командироването и качеството на законодателството.
Киселова е привърженик на онези малки стъпки, които могат да променят в бъдеще, но трябва да са в правилната посока и не трябва да се правят конституционни или законови промени, за да бъдат те част от пиара на политиците. "Трябва да бъдем със съзнанието, че законите се пишат поне година напред. Не може всеки месец да правим процедура за законодателна промяна“, подчерта тя.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 5324

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 5064

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 5302

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 4516

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 4937

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 5025

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 5043

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 5374

/ брой: 132

Диагноза

visibility 4966

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 5314

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 4753

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ