19 Юли 2025събота09:09 ч.

Борислав Гуцанов:

Мантрата, че държавата е лош стопанин, катастрофира в реалността с ЕРП-тата

Да се прекрати практиката на закрити заседания КЕВР да увеличава цената на тока, предлагат депутати от левицата

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 17774

Преосмисляне на политиката на държавата в областта на енергетиката и по-конкретно - енергоразпределителните дружества, и да се обмисли възможността за връщането им в държавни ръце. За това призова съпредседателят на ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Борислав Гуцанов по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и председателя на КЕВР Иван Иванов в Народното събрание.
"Още през 2013 година бях категоричен, че електроразпределителните дружества трябва да станат държавни, защото са елемент от националната сигурност на Република България. Приватизацията им беше грешка. Десните мантри, че държавата е лош стопанин, за разлика от частния бизнес, за пореден път катастрофираха в тази реалност", категоричен бе Гуцанов.
По негови думи пълната невъзможност на електроразпределителните дружества да се справят със ситуацията с липсата на ток около Рождество Христово е очевидна и е скандална. Той определи като смешно оправданието, че под метър сняг в Балкана през декември са причините за проблемите. „Те са в системната липса на инвестиции в мрежата. Тези инвестиции са задължения на ЕРП-тата. Тук обаче има и ангажимент на държавата, която за съжаление, не влиза в своите функции. За момента виждаме по-скоро институции, които си подават топката и никой не поема отговорност“, обясни Гуцанов. Той определи действията на Министерството на енергетиката и КЕВР като „след дъжд качулка“ и постави въпросите, извършвани ли са проверки на ЕРП-тата и ако да - как те не са констатирали проблемите и защо не е имало действия.
„За съжаление, цената за тази ситуация я плащат потребителите. Плаща я и икономиката, и то точно една дребна икономика, която чака подобни празници, за да събере някакви средства. И отгоре на всичко се вдига цената на тока с 9%“, констатира социалистът.
Според него трябва да се намерят нови механизми за обезщетение на пострадалите, тъй като отпуснатите от правителството 2 млн. лева за 20 000 домакинства, средно по 100 лв. на домакинство, не са достатъчни.
"Ще се покаже, че има държава, когато ЕРП-тата и другите естествени монополи не си позволяват волности, защото ще знаят, че ги грозят държавни санкции и ако не изпълняват задълженията си, тези санкции ще влязат в сила. Санкциите трябва да се увеличат, за да има превантивност“, посочи Борислав Гуцанов.
По време на изслушването народният представител от ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Владимир Георгиев постави въпроса за нуждата от инвестиции в далекопроводите за ниско и средно напрежение. „Трябва да намерите начин, особено в планинските общини с много сериозни гори, където едно дърво с височина 40 метра прекъсна тази зима три далекопровода едновременно, защото сервитутите не са направени“, обърна се той към председателя на КЕВР Иван Иванов.
Андрей Вълчев отправи въпрос към енергийния министър кога ще бъдат изготвени методиката и точният размер на компенсациите за малкия и средния бизнес, чийто сезон е бил провален, и подчерта нуждата тази помощ да бъде навременна.
Депутатът от левицата попита и председателя на КЕВР за ниското увеличение от 1,77% на цената на тока на 1 юли миналата година. „В обществото има спекулации, че ако беше в рамките на тези 4-5%, което се очакваше, нямаше да ни „сурвакате“ новогодишно на закрито заседание. И молбата ми е да преустановите практиката - на закрити заседания да увеличавате цената“, каза Вълчев.
На въпрос на депутати за направените инвестиции и печалбите на трите частни електроразпределителни дружества енергийният министър посочи данни от Търговския регистър към 2023 г. За 2023 г. печалбата на ЕРП Запад (Eлектрохолд) след данъчно облагане е 109 млн. лв., направените инвестиции са за 96 млн., а разходите за персонал 104 млн. лв. На ЕРП Север нетната печалба е 92 млн. лв., разходи за външни услуги са 161 млн., за персонал 69 млн., а за материали 9 млн. лв. На ЕРП Юг нетната печалба е 113 млн. лв., при разходи за външни услуги от 73 млн. лв. и амортизации за 85 млн. лв. "Прави впечатление значителният ръст на печалбата им спрямо 2022 г. При едно от дружествата тя е 153%", каза Малинов.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ