22 Февруари 2026неделя13:49 ч.

Абсурден театър

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 4044

д-р Николай Михайлов


Ако първата стъпка е отстраняването на Иван Гешев, то втората трябва да бъде отстраняването на Борислав Сарафов. Такава е логиката на събитията. Това представлява някакъв високохудожествен абсурдистки театър, а той предполага кулминации. Една от кулминациите е речта на Иван Гешев, в която той изобразява от себе си и мъченик, и триумфатор. Той е нещо като изкупителна жертва, която тържествува небесно. Доколкото неговата логика включва и съдбовен нюанс, нещо като изявление от високи небеса. 

У представителите на елита е изгубен вътрешният контрол на логическото мислене и елементарната порядъчност, защото тези лица са се упражнявали дълго като професионалисти на лъжата и професионалисти на практикуваната несправедливост. Те имат дълг да преследват навсякъде практикуваната несправедливост -  трябва да наказват невинните и да оправдават виновните. В това е перверзията на техния занаят. Ако си обвързан с тази форма на поведение на собствената си магистратска професия, във времето получаваш самочувствие на човек, който перфектно и жертвено изпълнява своя дълг. В това е максимума на перверзията. Наблюдавам това и у Гешев, и у Сарафов. Това се наблюдава нюансирано по-различно и при водещи политически лица. 

ДБ са в капан, сътворен от тях самите, в усилието им да бъдат свръх интелигентни и да бъдат манипулатори от перфиден тип. Те са в положение да бъдат бламирани от собствения си електорат заради гротескови компромиси и вътрешни противоречия, които ги правят нелепи от гледна точка на тяхната собствена история. Единственият изход е чрез патетичен и морално свръхнатоварен жест да се измъкнат от ситуацията като чисти хора на каузата - ако Борислав Сарафов остане изпълняващ длъжността главен прокурор, ще напуснат коалицията. 

Тези, които управляват в момента, са в ситуация да не могат легитимно и морално да произнасят каквато и да е дума, защото словесната им продукция е заподозряна като дълбоко лицемерна. Цялата сага и цялото безобразно объркване е свързано с мобилизацията на несъвместими политически формирования в начинание, което трябва да извършат, защото е заповядано. Те не могат да го извършват, защото нямат и капацитет за такова титанично лицемерие. Затова сме зрители на нещо като абсурден театър, което има малка вероятност да постигне целите си. 

Промяната у нас е невъзможна, ако не бъде възстановен загубеният капацитет на българите за съпротива, защото суверен означава този, който поема собствената си отговорност за управлението на страната. 

пред БНР

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ