26 Април 2024петък18:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

А след COVID-19?

/ брой: 53

автор:Аида Паникян

visibility 1163

Новият коронавирус почти щеше да получи специални почести от мнозинството в българския парламент - нарочен закон. Е, по-разумната в случая част от депутатите отхвърли безумните идеи, някои от които се отнасяха до наказания за и без това недостигащите български медици, които днес са на първа линия в битката с големия враг. Човешка природа - докато едни дават доброволен труд и помагат безвъзмездно, други гледат да се облагодетелстват от кризата - я с пари, я с фалшив имидж. 

Едно е ясно - след COVID-19, както след всяка криза, светът ще се промени, може и да се пренареди. Дано е за добро! Но как ще живеем след това изпитание? По-стабилно или по-болно и по-бедно ще стане здравеопазването ни?

Как ще живеят малките болници? В момента сякаш не съществуват. Не се споменава дори имат ли или не предпазни средства. А на тяхната медицинска помощ разчитат около 2 млн. души в малки и отдалечени населени места.

Ще имаме ли лекари и сестри? Младите ще продължат ли да мечтаят за кариера на Запад?

Как ще продължи животът на стотиците хиляди хронично болни българи? Засега имат лекарства, а след месец-два-три? 

Не е ли време и за електронната рецепта? Така хората няма да се редят на опашки пред лекарски кабинети и аптеки и при ежегодните грипни епидемии.

Не е ли крайно време и за електронно здравно досие? Може би източването на касата поне ще намалее.

Не е ли време България да се отвори към телемедицината и това понятие за българина да престане да е равнозначно на телепортиране?

Ще кажете: прекалено оптимистично. А и дигитализацията си е нож с две остриета. Но май е време, докато бием коронавируса, да се запретваме да почистваме и подготвяме къщичката си за бъдещето след него.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ