А на чий гръб?
/ брой: 184
Гръмко обявиха резултатите от стрес тестването на българските банки. Управителят на БНБ Димитър Радев се похвали дори предсрочно, че банките ни били стабилни. Даже можели да абсорбират шоковете при неблагоприятни пазарни условия, т.е. да оцелеят парите на българите при тежка икономическа криза.
Позитивният пиар не спира дотук. Оказа се, че се е повишило и доверието в банките, защото все повече се увеличавал броят на вложителите. Е, тук пак ни пускат по "пързалката"! Броят на вложителите може и да се е увеличил, щото някои прибират бая европари, ама надали растат сумите в масовите сметки. Хората къткат влогове от по 1000-2000 лв. за "последния си път". И нищо не расте, понеже лихвите са вече нулеви. Пък държавата със законче задължи всички ни да превеждаме парите си за нея през частните банки! Как няма да са богати, като пет стотинки да преведеш на държавата, комисионата за банката си върви. Знае се, че у нас всяка елементарна банкова операция граничи с обирджийството. Банките печелят неимоверно много от обикновените преводи, а комисионите им са толкова високи, че нямат аналог в Европа с вековни традиции в банковото дело. У нас клиентите не са пощадени, дори когато извършват сами онлайн банкиране. В повечето държави от ЕС за такъв тип операции няма никакви банкови такси - защото те не ангажират банков служител, а човек се самообслужва от дома или офиса си. Докато банките в Европа отпускат кредити и ласкаят клиентите си с изгодни условия, у нас работещите бедни дори и кредит вече все по-рядко взимат, понеже няма как да го погасяват. А клиентите нямат никакви права по сключваните договори.
Кому е нужна "стабилна", но неработеща за хората банкова система? Кому са нужни и страхотните постижения при стрес тестовете, ако гаврата с нищожните вложения на българина продължава? И докато всеки пети у нас няма пари да си плати най-евтиното перо в домакинството - водата, родните банки работят усърдно за попълването на хазната си на гърба на дребните вложители.