А кой да защити фермерите от държавата?
/ брой: 276
През 2010 г. само 2% от фермерите у нас са получили повече от половината от европейските средства за единни плащания на площ, които са били над 272 млн. eвро, сочи доклад на Европейската сметна палата.
И това се отнася не само за 2010. Подобен проблем имаше и през 2009. И ако се погледне хронологията на този сектор в това управление, той е секторът с най-много протести и недоволства. ГЕРБ упорито отказва да води политика на стимулиране на земеделието - гръбнакът на икономиката. Как иначе да обясним факта, че дори когато Европа ни дава пари с широка ръка, правителството бави плащането им? Тази година е поредната, в която кабинетът забавя евросубсидиите за българските фермери, и ще ги плати много по-късно от други държави-членки. Става дума за 1 млрд. лв. европомощи за обработваните ниви.
Еврокомисията обяви, че заради кризата плащането на помощите ще започне още от 16 октомври, а не от 1 декември, както е по регламент. От МЗХ обаче обявиха, че няма да могат, защото трябвало да направят проверки на стопаните. Да припомним, че Брюксел позволява по-ранното изплащане още от 2008 г. насам заради икономическата криза. В нито една от изминалите години обаче българското агроведомство не е успявало да плати субсидиите по-рано, а забавянето им за мнозина фермери се оказва фатално.
Заради неправилно орязани субсидии от държавата и нарушения на регламента за производство на млечни произведения фермерите сезираха и Брюксел. Вярно, след всичките им акции на несъгласие със земеделската политика на кабинета, част от парите им започнаха да се изплащат в края на октомври, но изплащането на обещаните допълнителни 60 млн. лв. ще започне едва в началото на 2013 г., с което България става последна в срока си за изплащане на субсидиите. А уж държавата трябваше да помага на фермерите, но кой да ги защитава от нея?!