06 Май 2024понеделник13:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

А банките някой контролира ли?

/ брой: 65

автор:Светлана Велева

visibility 909

Банките са изхвърлили на улицата 36 000 български семейства, които не са могли да си плащат жилищните кредити, съобщиха вчера от партия "Зелените". Само за 2 години увеличението е петорно. Същевременно банките отчитат намаление на проблемните кредити. Това стана, след като БНБ промени начина на тяхното определяне и те от 25% намаляха до 18%. Освен това банките прилагат порочната практика да предлагат на клиентите си нов заем при уж по-добри условия, с който те да платят забавения стар. Така изкуствено се намаляват делът на проблемните кредити, въпреки че техният размер остава същият, просто е трансформиран в нов заем.
Но порочните практики не свършват дотук. В тъмния мъгляв свят на финансите ясни и строго определени са само задълженията на потребителите. Банката може по всяко време да променя своите, например лихвата по кредита. Това е определено с евродиректива, но само при сериозни обстоятелства, например риск за финансовата й стабилност и при условие, че клиентът има право да прекрати договора. Именно тези две условия у нас не се спазват - банките вдигат лихви, без да се аргументират. И ако клиентът не може да обслужва оскъпения заем, може да остане на улицата и да се оплаче на арменския поп. Защото институция, която да контролира банките, изглежда няма. Иначе няма обяснение на това, че потребителят по никакъв начин не е защитен. Ако утре банката фалира, изплащането на влоговете трябва да започне 20 дни след обявяването му, но никъде не е записано кога трябва да свърши, а то може да се точи до безкрай.
И докато цялата банкова система упражнява монополно положение спрямо потребителите, някой вижда проблем в това, че държавните предприятия са избрали няколко частни банки за капиталите си. Трябвало да бъдат в държавна банка. Само че държавната банка е само една, и това би било монополно положение, а все пак сме свободен пазар и финансовият интерес определя избора. И второ, какво пречи да има две или три държавни банки, за да имат избор предприятията, ако това е най-добрият начин за управление на парите им? Вниманието на контролните органи трябва да е насочено не към клиентите на банките, а към печалбата им, и двойнствената практика на чуждите банки у нас. В клоновете си в България те предлагат кредити с 3 до 5 пъти по-високи лихви в сравнение в майката банка в съответната държава. Да не говорим, че масово се използват вратички в закона за укриване на данъци. Редица чужди банки обявяват печалби, с които оглавяват първите места по годишна нетна печалба. Но след обезценка незнайно как банката излиза на нетна загуба. В обезценката банките си слагат резерви за покритие на проблемни кредити, но те са прогнозни, не реални загуби. Така банката на документи излиза на загуба и реално не вкарва нито лев в хазната като данък.
Къде е тук банковият надзор и ролята на БНБ? Някой в тази държава контролира ли банките?

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ