29 Март 2024петък03:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ангел Манолов 58 години ръководи Академичния студентски хор

Артистичното дело на Маестрото изцяло принадлежи към националното нематериално културно наследство, с което страната ни заслужено се гордее

/ брой: 295

visibility 35

Проф. Емил Янев

100 години от рождението на именития български хоров диригент Ангел Манолов се навършиха през 2012 г. По този повод, под патронажа на вицепрезидента Маргарита Попова и в нейно присъствие, преди време в Аулата на СУ "Свети Климент Охридски" се състоя тържествен концерт. Той беше осъществен от Академичния студентски хор "Ангел Манолов" под диригентството на Дарена Попова и от хора на здравните работници "Родина" под диригентството на Мая Василева. Тяхното участие в това културно събитие беше съвсем логично и закономерно, защото Ангел Манолов е основател и дългогодишен ръководител и на двата състава. Нещо повече, със своите 58 години начело на Академичния студентски хор, той е "световен рекордьор" (макар и неофициално) по диригентско дълголетие в ръководството на един състав, което "диригентът-магьосник" Бончо Бочев характеризира като "изключително рядък пример на несменяем ръководител". В случая по-важното е да се подчертае не самото дълголетие като цифров показател, а способността на диригента за творческото му осмисляне, за да няма "омръзване" в артистичните отношения между него и партньорите му.
Пред препълнената с почитатели на изкуството на Ангел Манолов зала двата състава показаха най-добрите страни на своето артистично майсторство. Изпълненият репертоар бе съобразен с техните традиционни предпочитания, но и попълнен с нови произведения, съобразно изпълнителския им натюрел.
Използвам този концерт, за да подчертая жизнените и най-вече творческите параметри на личността Ангел Манолов. Приобщаването му към хоровото изкуство започва още в неговите детски години. Не само пее в различни певчески състави, но и сам ръководи хорови ансамбли, съставени от съучениците му. След годините, преживени в Софийската духовна семинария, Ангел Манолов става студент в Юридическия факултет на СУ "СВ. Климент Охридски". Това е времето, когато в 1933 г. бъдещият юрист сформира Академичния студентски хор. Благодарение на него той осъзнава, че юриспруденцията не е неговото призвание, а хоровото изкуство, на което отдава останалия си живот.
Едно от най-ценните качества на диригента Ангел Манолов бе рядката му способност непрестанно да се учи (не в традиционния контекст)! Сега това е основна тенденция в световната образователна система, до която Маестрото бе достигнал и осъзнал още преди 80 години! Въпреки че вече е бил професионален диригент, той участва в работата на хоровете, ръководени от акад. Добри Христов и проф. Асен Димитров, защото е искал да научи от тях повече за "секретите" на диригентското изкуство. По-късно негови "учители" стават Светослав Обретенов и проф. Георги Димитров, чиито колегиални съвети му позволяват още повече да обогати диригентските си умения. Благодарение на това Академичният хор стана първокласен певчески апарат, отличаващ се с блестяща звучност, с динамична амплитуда от плътното пианисимо до блестящото фортисимо, от което тръпки побиваха слушателите и кръвта им завираше.
Артистичното дело на Ангел Манолов-Маестрото изцяло принадлежи към националното нематериално културно наследство, с което страната ни заслужено се гордее. Да се надяваме, че грижите, полагани за него, час по-скоро ще се приравнят с грижите за археологичните разкопки (материалното културно наследство), понеже те са подложени на по-силна ерозия във времето и не подлежат на реставриране!

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ