24 Април 2024сряда06:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Харчим по-малко за храна и повече за данъци

/ брой: 242

автор:Дума

visibility 39

Възможно е през тази година делът на разходите за храна и безалкохолни напитки в общия бюджет на българина да спадне под 30%, което не се е случвало досега. Това става ясно в коментар на анализ на Явор Алексиев от Института по пазарна икономика (ИПИ), който се базира на данни от Националния статистически институт. В анализа на ИПИ са разгледани някои от основните тенденции при доходите и разходите на домакинствата, разпределени по 1/10 групи. За най-богатите 10% от домакинствата у нас хранителните стоките представляват по-малко от 25% от всички разходи, докато при най-бедните 10 на сто, разходите за храна и напитки са за над 43% от семейния бюджет, показват данните на НСИ за миналата година. Между 2008 и 2016 г. делът на разходите за храна се е понижил от 36,6% на 30,8%.
При плащането на данъци и осигуровки за най-бедната една десета от населението те са едва 3,8% от всички разноски. Докато най-богатите 10% от българите дават 16,5 на сто от семейния бюджет за налози и социални вноски. Относителният дял на разходите на домакинствата за данъци и осигуровки обаче расте. През 2008 г. за данъци и осигуровки са отивали под 7% от всички разходи на средното българско домакинство, а през миналата тези задължения са се устремили към 12-процентен дял. Според икономистите от ИПИ това се дължи на повишаването на данъчноосигурителната тежест, но и на повишаването на заетостта в икономиката, както и на намаляването на сивата икономика.
 За плащането на битови сметки - за ток, вода и отопление отиват 20% от разходите на най-бедните. А хората с най-високи доходи покриват тези разноски само с една десета от бюджетите си. Най-бедните отделят 2,4% за разходи за култура като образование, почивки и развлечение, докато най-заможните домакинства харчат 7,4% от бюджетите си.

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ