16 Юли 2025сряда22:38 ч.

Позиция

Капка е нужна, за да прелее чашата на търпението

МОН реши да въведе учене до 15 юли, после се отказа след реакции от учителите. Педагозите обаче по този повод посочиха други проблеми, чието решаване не търпи отлагане

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 212

Учители от регион Монтана, членове на Синдикат "Оразование" към КТ "Подкрепа"
Има достатъчно проблеми, които МОН трябва да решава, и това не е един от тях. Нека не пренебрегва мнението на учителите, защото точно те са тези, които най-добре познават проблемите и могат да дават най-правилните предложения.
Разделянето на ДЗИ и НВО е добра идея, но държим НВО да се провежда в последната учебна седмица, определена за VII клас, и изпитите да не бъдат планувани през почивните дни.
Когато МОН задължава учителите да оценяват учебници, нека това става през учебно време, а не по време на отпуските на учителите. Всички учители сме възмутени от времето, по което се провежда това оценяване на учебници.
Бумащината стана прекалено голяма. Ние,  учителите, все повече стигаме до извода, че основната ни работа, която е да обучаваме учениците, остава на последно място, а на първо е попълването на все повече документи, справки и информации, изисквани от МОН, РУО и от всевъзможни институции.
Българският учител е поставен под огромен стрес, а новият закон не само не го облекчи, точно обратно - натовари го с още отговорности и безсмислени дейности. Напрежението ескалира и нека служителите от МОН да се замислят сериозно върху това! Нека първо обмислят и обсъдят със социалните партньори проблемите, касаещи участниците в образованието, и едва тогава да го предлагат в публичното пространство!
Това е една много малка част от проблемите за решаване! Нека решим първо тях, защото са важни и неотложни, а рамките на учебната година са изпитани с годините, те са традиционни за нашата страна и по никакъв начин точно те не влияят на усвояването на учебното съдържание.
Уважаеми служители от МОН, не продължавайте да изпитвате търпението на българския учител! Капка е нужна, за да прелее чашата!

От секции на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" при СУ "Васил Левски" - Крумовград, и ОУ "Св.св. Кирил и Методий" - с. Странджево, общ. Крумовград
Ние смятаме, че има по-наболели въпроси за обсъждане - а именно:
Прекалено високите нормативи на годишна преподавателска заетост, като 720 и 785 е крайно време да бъдат сериозно преразгледани и намалени, както и всички останали нормативи на 648 часа годишно.
Отпечатването и оценяването на проекти за учебници да не нарушава платения годишен отпуск на учителите.
Да се преразгледа скалата за оценяване на изпита за НВО в края на 8 клас с интензивно изучаване на чужд език - примерно по английски език за оценка среден три на НВО изискванията са 50% верни отговори, а именно - 40 точки от 80 максимални. Само за сравнение - през последните години на НВО в 7 клас по БЕЛ и по математика, примерно за оценка среден 3 изискванията са били да имаш само 16 точки от 100 максимални, а на ДЗИ за оценка среден 3 се искат 23 точки от 100 максимални. Така скалата за оценяване на НВО по английски език в 8 клас с интензивно изучаване на чужд език е единствено сравнима със скалата за олимпиади! А НВО всъщност каква цел има? Да отсее най-добрите или да се види средното ниво?
    Да не се подлагат учителите на унизителния психотест, който се обсъжда напоследък.




 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ