"Подкрепа" с ултиматум за парите за образование
Синдикатът предлага да се забрани закриването на училища
/ брой: 46
Десет конкретни искания за промени във финансирането на образованието, постави вчера синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Оттам се обръщат към партиите, които са се включили в предизборната кампания, като им напомнят, че досега извеждането на финансирането на образователната система като приоритет в предизборните платформи е било само кухо обещание, лишено от съдържание.
След задълбочен финансов анализ синдикатът е установил, че системата на образованието е недофинансирана за многобройните реформи, които българското общество очаква. Затова синдикалистите настояват за увеличение на средствата за образование с не по-малко от 0,5% на година и достигане поне до 6% от БВП. От "Подкрепа" са категорични, че чрез заплащането на ДДС за образователна услуга държавата източва бюджета на просветната система и затова трябва да се върви към нулева ставка през 2020 г.
Според синдиката образователните институции трябва да бъдат освободени от местните данъци и такси, а делегираните бюджети като философия на финансиране трябва да отпаднат. Вместо тях да се въведат програмни бюджети и финансиране на дейност образование, а със закон да се забрани закриването на училища, категорични са от синдиката.
За учителската заплата позицията на "Подкрепа" е тя да бъде не по-ниска от средната за работещите в обществения сектор, която в момента е 1112 лева. Сред останалите искания на синдикалистите са мандатност на директорите, регламентирана в закона, задължително назначаване на психолози и педагогически специалисти във всички учебни звена, както и задължителна целодневна организация на учебния процес до 7 клас и поетапно преминаване на едносменен режим на обучение за период в следващите 4 години.
"Всички промени и нови закони в системата на образованието да се случват след консенсус и подпис на представителните синдикати. Българските учители очакват предизборните обещания да се превърнат в реалност, реформите в образованието да станат действителност, а грижата за децата и учениците да бъде споделена отговорност на държавата," обобщават от "Подкрепа".