26 Април 2024петък06:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Опасността не е отминала

/ брой: 199

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1694

В рамките само на няколко дни двама европейски политици от ключови и влиятелни в Евросъюза държави като Франция и Германия направиха знакови изказвания относно ТТИП. Германският вицеканцлер и икономически министър определи преговорите като провалени, а вчера френският държавен секретар по международната търговия дори беше по-категоричен, изненадващо прозорлив и откровен. Той отсече, че Вашингтон следва само собствените си интереси и хвърля трохи на ЕС, колкото да му замаже очите. Чак сега ли се сетиха от Париж - преди време поредните изтекли документи (преговорите се водят при строга конфиденциалност, въпреки несполучливите опити от Брюксел да ни убедят в обратното) ясно показаха, че Вашингтон ще може да упражнява влияние върху европейското законодателство? Част от евроелита (да не забравяме и неотдавнашни изказвания в същия дух на френския премиер Мануел Валс) да се е вслушал в гласа на близо 3,5-те милиона европейски граждани, подписали до този момент Европейската гражданска инициатива "СТОП ТТИП!"? Нима е прозрял, че споразумението, давайки изключителни правомощия на частните инвеститори да съдят държави, е реална заплаха за демокрацията? Да не би да е осъзнал, че ако се сключи сделката, в която решаващ глас имат лобитата на едрия бизнес, Европа ще се прости с високите си социални и екологични стандарти, като приветства ГМО-то и фракинга? Ако отговорът на тези въпроси е утвърдителен, това ще означава, че гражданският отпор е успял да надвие икономическите интереси на избран елит и че споразумението е погребано още в зародиш.
Да, ама не. Опасността съвсем не е отминала, въпреки острите изказвания. Защото СЕТА - сходното споразумение между ЕС и Канада, крие абсолютно същите опасности като ТТИП. Защо никой не говори за него, при положение че то е в много по-напреднал етап на договаряне, макар че ще има известно забавяне след решението СЕТА да се ратифицира от парламентите на всяка страна членка - което е победа за обикновените европейци? Какъв ще е крайният резултат все още не се знае. А диалог с гражданите отново липсва!
Във Франция предстоят избори догодина. Явно френското правителство, което не се радва на особена популярност, е прозряло, че подкрепата за ТТИП ще бъде изборно самоубийство, като се има предвид завидният брой френски граждани, официално обявили се срещу споразумението. При необходима квота от 55 500 подписа за европейска гражданска инициатива, "СТОП ТТИП!" е подписана от 360 227 французи, което е с над 6 пъти над нужното. За Германия цифрите са още по-големи. САЩ също са пред избори и е пределно ясно, че до края на мандата на Обама, каквито бяха щенията, сделка няма да има. А новата администрация във Вашингтон не се знае каква позиция ще има по въпроса. Тръмп е твърдо против ТТИП, Клинтън също нееднократно го е критикувала.
В същото време от преговарящите екипи уверяват, че проблеми няма. На тях явно не им е ясно, че споразумението, поне засега, върви към края си, още преди да е сключено.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ