23 Януари 2026петък19:16 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Борбата за мир се ожесточава

/ брой: 29

автор:Галина Младенова

visibility 3030

Генералният секретар на НАТО се опита да ни успокои вчера, като заяви, че нямало пряка руска заплаха за Прибалтика, България и Румъния. Тъкмо да си отдъхнем, ама се оказа, че Алиансът спешно удвоява силите си за бързо реагиране и прави челен отряд от 5000 души, който ще ни спасява при нужда. В Киев пък президентът Порошенко убедено обяви, че "Украйна иска мир... с най-модерните натовски оръжия". Явно украинските власти не знаят друг начин за постигане на поне малко спокойствие в изстрадалата държава. Изглежда борбата за мир се ожесточава все повече и заплашва камък върху камък да не остави.
Ястребите в Украйна обаче май останаха разочаровани, след като американският държавен секретар Джон Кери, който вчера бе в Киев, и думичка не обели за исканите от Порошенко оръжия. Европейците пък до един отказаха да снабдят украинската армия с "пушки и боеприпаси за мир". Кризата в Украйна вече видимо дотегна на Европа. Нещата явно опряха до кокала, след като Париж и Берлин предприемат спешна мисия с надежда най-накрая да бъде решен украинският конфликт.
Всички се надяват новата мирна инициатива на Меркел и Оланд да успее, защото забърканата от Вашингтон и киевските десни "каша" заплашва сигурността в целия свят. Съединените щати май също започнаха лекичко да дават заден ход - думите на Барак Обама, че Америка не е готова за пряка конфронтация с Русия, не са случайни. В Белия дом изглежда най-накрая се усетиха, че са прекалили. Докато САЩ само подливаха масло в огъня и гледаха отстрани как се гърчи Старият континент, нещата за тях изглеждаха добре. Когато замириса на огън и в собствената им градина - положението рязко се промени. Е, войнствената риториката засега не спира: все още се говори за санкции срещу Москва, все още се опитват да ни стряскат с "руската заплаха" и т.н. Вече се усеща обаче, че на Европа й омръзна да сърба надробената от Вашингтон попара.

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 791

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 15

Конгресът във Виетнам приключва по-рано

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 1263

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 976

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 730

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ