17 Юли 2025четвъртък11:57 ч.

Курортът Банкя тъне в разруха

Как не се намери един нов благодетел, който да съживи баните и да възвърне балнеолечебната слава на градчето?

/ брой: 111

автор:Петра Ташева

visibility 3672

Вече четвърт век сме свидетели на гороломно рушене на всичко у нас - на заводи, предприятия, на идоли, на морал. Доживяхме и това чудо - прочут балнеолечебен град с минерални извори да остане без бани. Това е днес Банкя. Без бани.
Банкя се намира само на 14-15 км от София. Удобни и достъпни транспортни връзки свързват градчето със столицата. Чудесният климат, околната красота, зеленината, слънцето, озонираният въздух, лечебните води  - всичко това е направило Банкя прочут и престижен курорт. Още преди 2500 години тук са се заселили тракийски племена, които са оценили предимствата и достойнствата на това чудно място. От данъчен регистър от XV век черпим сведения, че  много турци са намирали лек за болките си тук. После преселници от Югозападна Македония се заселват в градчето. Все заради климата и водите си Банкя е била предпочитано място за заселване - някога, както и в наше време.
Но какво остана от големия курорт днес? Имаше много почивни станции, санаториуми, профилакториуми, болници за рехабилитации, хотели, ресторанти, кътчета за туризъм и разходки, детски и спортни площадки, открити плувни басейни, игрища. За жалост картината на Банкя след промяната коренно се промени. И то за грозно и за лошо! Много от вилите и хотелите бяха реституирани и върнати на собствениците. Голяма част от тях сега са в пълна разруха, защото собствениците им не могат да ги стопанисват. И доста от ведомствените почивни станции са изоставени или са в плачевно състояние. Банкя отдавна вече не е онова цветущо градче, пълно с почиващи и болни, които тук намираха изцеление, отмора и пълноценна почивка.
В центъра на градчето е голямата сграда на Министерството на здравеопазването - глуха и сляпа, почти разрушена, извисява се там като паметник на падението. Като показател на новото време. В близост до нея - същата картина. Почти рухнали вили! Няма ли срок за тяхното възраждане?! Докога така страшно ще изглеждат? От "Пътеките на здравето" е останало малко - само природните дадености. Кътчетата с пейки и масички също са в забравата. Младите хора няма и да знаят какво е имало някога тук. В чертите на града е бившата резиденция на Тодор Живков, чийто парк, а и самата сграда, по едно време бяха отворени за разходки, за кафе. Сега и на това слънчево и зелено място е турен катинар. Рушат се и многобройните недовършени къщи, предназначени за голф игрище, което също не видя бял свят. Неуредената собственост на тези места ги прави безлюдни и пусти.
Докога в Банкя ще продължава разрухата? Докога градчето ще изглежда така, сякаш скоро е свършила война, сякаш току-що е минало опустошително цунами? Това, което се прави, е само "лека козметика", която не скрива разрухата, не съживява курорта. Защото сегашните строежи създават впечатлението, че се строи хаотично. От пръв поглед става явно, че се "работи на парче".
В най-плачевен вид са двете бани. Там разрухата е в пълния си "блясък" - със сложени катинари. Местните жители, почиващите и гостите няма къде да си правят лечебни водни процедури. И хигиенни бани няма къде да се вземат. Само някои от малкото на брой почивни станции предлагат вани с минералната вода на курорта.
Централната баня на Банкя е открита в 1911 г. Тази сграда има вековна история и е паметник на културата. В градежа й са вложени около един милион златни лева. Бароковата красива баня е проектирана от немския архитект Карл Хохедер. А нашият арх. Нено Нешев ръководи строежа й. Тя се прочува като най-голямата на Балканите. Разгърнатата й площ е 5 хиляди кв. м. Известно е, че водата на Банкя лекува сърдечносъдови и неврологични заболявания. В нейните лечебни вани  - големи, красиви, разкошни, се е влизало с няколко стъпала надолу. И цар Борис Трети също е имал тук луксозна "царска баня" -  с месингови батерии и медни тръби. Сега сградата е с изтърбушени прозорци, а разрухата във вътрешността й е толкова голяма, че е опасно влизането и разглеждането на останките от някогашната й хубост и величие. От 2001 г. банята не работи. Търси се инвеститор. Чува се, че ще бъде дадена на концесия за 35 години. Същата съдба е сполетяла и "Новата баня" - и тя е затворена, и там растат бурени по покрива й, зеят като мрачни дупки прозорците й. Търсят се богати чужденци - да възродят курорта, да отворят баните на Банкя! А нали имаме и ние заможни българи? Как пък не се намери един нов благодетел, който да съживи тук баните и да възвърне балнеолечебната слава на Банкя.
Вярно е, че в новото време са съградени няколко нови хотела със СПА-услуги. Но само като чуя тази нова абревиатура "СПА" и си представям непосилните за обикновения българин цени. В центъра на Банкя се вижда нова сграда на хотел и открит басейн, но остават болезнено открити важните въпроси: Банкя ще стане ли отново достъпен център за лечение и за почивка? Ще могат ли да го ползват обикновените българи, болните, социално слабите? Ще има ли възможност Здравната каса да изпраща там инвалиди, болни и нуждаещи се българи? Или ще трябва да се примирим, че в днешно време здравето, профилактиката, лечебният отдих са окончателно определени като скъпи и трудно достъпни.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ