19 Юли 2025събота09:04 ч.

Медии

С наръчник съветват как да отразяваме темите с деца

УНИЦЕФ и АЕЖ организираха международна конференция, посветена на етичното медийно поведение спрямо малчуганите

/ брой: 81

автор:Павлета Давидова

visibility 274

Първият по рода си "Пътеводител за етично отразяване на деца", създаден от журналисти, комуникационни специалисти и експерти под ръководството на УНИЦЕФ и АЕЖ - България, бе представен вчера. Наръчникът бе показан на международната конференция "Децата и медиите. Мисия: Етично отразяване", която се проведе вчера в София. Основен акцент на дискусията бе какво е етичното медийно поведение при отразяването на проблемни казуси, свързани с деца.
"Преди няколко години направихме изследване как медиите отразяват проблемите на децата. Там се вижда много категорично, че едни от най-големите нарушения наистина се случват на страниците на вестниците, на екрана на телевизорите. Това в повечето случаи не е умишлено. В практиката си досега не съм срещал журналист, който целенасочено да иска да нарушава детски права. Работата е там, че всеки професионалист, независимо в каква сфера, включително медиите, имат нужда от подкрепа, защото всеки работи в забързано ежедневие с много приоритети и много различни задачи и невинаги има време дори за адекватна преценка кое е в най-добрия интерес на детето", коментира по-рано пред БНР Ивайло Спасов от българския клон на УНИЦЕФ. Той обясни, че наръчникът не цели да налага термини, които да се използват или да не се използват, а да привлече вниманието към ролята на езика, който медиите употребяват.
Кони Фоси от американската телевизия "Фюжън" разказа за медийната кампания "Деца в затвора", която е довела до промяна в правосъдието за деца в САЩ, както и до отмяната непълнолетни да бъдат задържани в изолатори.
На конференцията бе обсъден и друг сериозен проблем – насилието от деца върху деца. Журналистът от Великобритания Таманна Рахман представи продуцирания от нея филм на BBC Panorama "Когато деца насилват деца". Участниците в дискусията дебатираха как подобни тежки и проблемни теми трябва да бъдат отразявани етично в медиите, как да се запазят самоличността, достойнството и човешките права на малчуганите. Как да се избяга от сензацията, да се търсят отговори на въпросите защо се стига до даден проблем, какви са генералните системни проблеми зад дадена лична трагедия, бяха другите акценти в дискусията.



Дискусията събра на едно място представители на СЕМ, журналисти и медийни експерти
снимка Емилия Костадинова

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ