20 Юли 2025неделя03:21 ч.

Когато огънят падне

/ брой: 42

автор:Аида Паникян

visibility 1568

Старите хора казват, че огнят гори там, където падне. Казано иначе, огънят гори в дома на семейството с дете с рядко заболяване или с увреждане, в семейството на болен от рак или диабет, или хепатит С, или психическо страдание. Защото в тези семейства слънчевите дни са тези, в които състоянието на болния е по-добро от вчера, макар да не се знае колко ще продължи. Проблемът е, че нашето общество, нашите здравни и социални власти се сещат за тези хора на 4 февруари (Световен ден за борба с рака), на 14 ноември (Световен ден за борба с диабета), на 17 април (Световен ден на хемофилията) или на 28 февруари (Световен ден на редките болести), на 26 май (Световен ден на епилепсията) и пр. В знак на съпричастност към страдащите и близките им във въпросните световни и международни дни хората се окачат в розови или лилави ленти, осветяват се знакови сгради в определен цвят, политици и здравни министри в скъпи костюми се изправят пред микрофоните на медиите и говорят високопарно политически за проблемите на болните и за разработените политики, които обещават да бъдат осъществени, или участват в ПР-кампании. Цветан Цветанов дори се поля с ледена кофа за децата с "алтруизъм" (с аутизъм - б.р.)... 
Ала стотици хиляди хора, които имат всеки ден от седмицата, всеки час от денонощието нужда от специална грижа, от поне един човек до себе си, са забравени 364 дни от годината. Безспорно световните и международни дни са важни - те привличат вниманието на обществото към проблемите, но не и на властите. Прост пример е дневният център за деца с епилепсия - години се говори за епилепсията, но властите 19 години препятстваха създаването на центъра.
Редките болести? Да, малцина са болните, но ако се добавят и семействата им? Да, благодарение на всекидневната борба на всеки един лекар, на пациентските организации днес има центрове, които са на европейско ниво. Да, касата вече плаща скъпите лекарства-сираци. Лечението на някои редки болести стига и до 500 хил. евро годишно. Да, касата възстановява пари за лечение в чужбина. Но това все още не приближава живота на тези хора до нормалния или до този на себеподобните в цивилизованите европейски страни. За хората с редки болести няма адекватна рехабилитация, която е многократно по-евтина от лекарствата. Никой не е помислил за социалната интеграция на тези хора - те остават изолирани. Дори благодарение на лечението си да могат да работят, едва ли ще получат работа, защото българският работодател просто бяга като дявол от тамян от работници с хронични заболявания.
У нас оперираните от рак на гърдата, например, се измерват с два различни аршина: работнички, които заради операцията си не са приемани обратно на работа, за която биха получили минимална заплата, и дами на ръководни длъжности, които след същата операция продължават да изпълняват функциите си за 10 пъти по-висока от минималната заплата и да се превръщат в "лица" на кампании или "посланици на добра воля".
Така че огънят, когато падне, изпепелява дома на бедния. Поне така са устроени здравната и социална система у нас.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ