Руски учени обявиха хомеопатията за псевдонаука
Принципите й противоречат на законите на физиката, химията и биологията, сочат изводите от научните изследвания
/ брой: 26
Комисията към Руската академия на науките (РАН) за борба с псевдонауката и фалшифицирането на научните изследвания е подготвила меморандум, озаглавен, "За псевдонаучността на хомеопатията", предаде Нюз.Ру.
"Комисията заявява, че лечението със свръхмалки дози различни вещества, прилагано в хомеопатията, няма научна основа", се казва в текста.
Според органа на РАН принципите на хомеопатията и теоретичното обяснение на механизмите на предполагаемото й въздействие противоречат на известните закони на химията, физиката и биологията. В същото време липсват убедителни експериментални потвърждения на нейната ефективност. Затова хомеопатичните методи за диагностициране и лечение трябва да бъдат смятани за псевдонаучни, е присъдата на комисията. Наред с това в документа се изтъква, че хомеопатията не е безвредна. Болните харчели значителни суми за недействащи препарати и пренебрегвали лечението чрез средства с доказана ефективност.
В меморандум се предлага на Министерството на здравеопазването на Руската федерация за оттегли съответните препарати от употреба в държавните клиники, Федералната антимонополна служба да предотврати недостоверната реклама за наличието на лечебни свойства у тях, а аптеките да не излагат хомеопатията съвместно с традиционните лекарства и да не ги препоръчват на купувачите. От здравното ведомство са обещали да разгледат доводите, изложени в писмото, и да дадат отговор по същество, след като меморандумът влезе в министерството.
Според експертите в Русия са регистрирани 1,8 хиляди хомеопатични препарата и 28 компании-производителки, а през 2016 г. в аптеките в страната са продадени 21,8 милиона опаковки хомеопатични лекарства за 7,32 милиарда рубли (над 224 милиона лева).
Основите на хомеопатията са положени през 1796 г. от германския лекар Самуел Ханеман. Тя представлява лечение чрез минимални дози препарати, предизвикващи симптоми, аналогични на тези на болестта. Всъщност става дума за "лечение на подобно чрез подобно".
Съвременната медицина разглежда хомеопатията като част от алтернативната ненаучна медицина. Причината е, че обосноваването на хомеопатичния принцип противоречи на научните представи за функционирането на здравия и болния организъм.
Припомняме, че още през 2009 г. Световната здравна организация (СЗО) предупреди за опасността от хомеопатия за хора, болни от вируса ХИВ, туберкулоза и малария. Преди две години Националният съвет за здраве и медицински проучвания на Австралия след детайлно проучване на 1800 изследвания излезе със заключението, че хомеопатията не лекува. Същият бе изводът, направен година по-късно от известния австралийски учен проф. Пол Гласио. През 2010 година лекари от Великобритания също поискали от правителството на страната да признае хомеопатията за опасно за здравето шарлатанство и да лиши този вид медицина от държавна подкрепа.
А през ноември 2016 г. Федерална комисия по търговията в САЩ нареди на производители и търговци на хомеопатични продукти да поставят на опаковката изрично предупреждение, че няма научно доказателство за ефекта, който се твърди, че предизвикват.