19 Септември 2025петък03:44 ч.

Здрав разум

/ брой: 105

автор:Кристиела Симеонова

visibility 2559

Евродепутатите проявиха здрав разум, поне засега, и на този етап няма да дискутират отмяната на визите за турски граждани. Обяснението е логично - Турция не е изпълнила всичките 72 критерия. Ако Анкара си свърши докрай работата, което е почти невероятно за момента, тогава въпросът може да се обсъжда. Тази логика обаче липсва в главите на чиновниците в Европейската комисия, които миналата седмица дадоха зелена светлина за падане на визите. Действие, предизвикано от страх да не би Ердоган да се ядоса и да пусне ордите бежанци към Европа. В унисон с политиката на фрау Меркел и Брюксел прави мили очи пред Анкара и е готов на абсурдни и опасни действия, макар това да е само илюзорно спасение от мигрантското цунами. Явно затова в ЕС обсъждат алтернативни варианти, както стана ясно преди дни - да превърнат гръцките острови в огромна гореща точка. Което си заслужава отделен коментар.
Във връзка с безвизовия режим с Турция известна неяснота има и около държавите, които не са членки на Шенген, сред които е и България. За това алармира евродепутатът от БСП Момчил Неков, който отправи въпрос по темата към ЕК. А позиция на нашите управници липсва, както винаги.
На всичкото отгоре след предложението на ЕК към Европарламента и Европейския съвет от 4 май Турция не е изпълнила нито един от оставащите критерии. В същото време автократът Ердоган си позволява безцеремонно да кори Европа за пренебрегване на демокрацията, води истинска война в Югоизточна Турция и си иска собствена президентска система. По тези въпроси обаче Европа мълчи.
Крайно време е вече здрав разум да проявят и европейските лидери, ясно да си дадат сметка за дълбочината на кризата, за реалните рискове и да потърсят работещите решения, а не да се крият зад политика на парче, която, видно е, резултати не постига.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ